Záchranka v Moravskoslezském kraji se potýká s nedostatkem lékařů. Obává se, že bude hůř

Záchranné služby, ale také další zdravotnická zařízení, musí do konce roku vyřešit velmi nepříjemný problém. Od 1. ledna 2014 už nebude platit přechodná legislativa, která v Česku povolovala větší počet přesčasových hodin. Lékaři tak budou moci jezdit v sanitkách podstatně méně než teď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové sanitky | Foto: ÚSZS MSK

Budí respekt, kdekoliv v terénu dokážou nemožné. Přitom sami bojují o přežití, říká lékař Roman Gřegoř. V sanitce strávil a ještě stráví hodně života a zároveň řídí Záchrannou službu Moravskoslezského kraje.

Nad všemi směrnicemi a zákoníky práce je podle něj jiný Damoklův meč – zoufale chybí lékaři v oboru urgentní medicíny. „Stávající generace stárne a bohužel nová generace dostatečně rychle nevzniká,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v moravskoslezské záchrance se zajímal redaktor Martin Knitl

Je málo lékařů, kteří sedají do sanitek a to, že se ještě omezí jejich přesčasy, jenom zdůrazní celý problém. Podle Romana Gřegoře je zakopaný pes už na vysokých školách. Nedaří se vrátit urgentní medicínu zpátky mezi běžné obory.

„Pan ministr odmítl zařadit zpátky tento obor mezi základní, takže ti lidé už nepřijdou, protože se musí erudovat v základním oboru,“ upozorňuje Gřegoř.

Záchranky musí až o polovinu omezit přesčasy lékařů, v terénu jich může být méně

Číst článek

Pokud se do konce roku něco nezmění, budou muset šéfové záchranek improvizovat, přetahovat se s nemocnicemi o urgentní specialisty a doufat, že když zákon omezí přesčasy, budou si chtít přivydělat v sanitce právě mladí lékaři z nemocnic. Všem ostatním nezbývá než doufat, že v houkající sanitce nakonec někdo vždycky přijede.

Počty lékařů a posádek na záchranných službách v ČR | Foto: Český rozhlas

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme