Záchranu lidského života usnadní v brněnských ulicích defibrilátory. Od června

Poskytování první pomoci v Brně bude snadnější, lidem pomohou defibrilátory v ulicích města. Umístí je tam už v červnu brněnský magistrát, který se připojil k projektu Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku získali od města defibrilátor

Policisté v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku získali od města defibrilátor | Foto: Jana Huzilová

„Odhalte pacientův hrudník, odlepte bílé elektrody z šedé plastové krabičky...“

Hlas, který slyšíte, není z žádné hry ani výukového filmu. Tak mluví defibrilátor na zachránce, který se snaží pomoci člověku postiženému náhlou zástavou srdce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O defibrilátorech pro záchranu života v ulicích Brna mluvila Zuzana Kopuletá

Už brzy tyto přístroje najdete v brněnských ulicích.

Vedení města se připojilo k projektu Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje, který chce pomoci zachránit víc životů, potvrzuje vedoucí odboru zdravotnictví Zora Prosková:

„Ty automatizované externí defibrilátory, které se pořídily, a to konkrétně v počtu 14 kusů, pět z nich bude v exteriéru a pět v interiéru.“

Výhoda defibrilátoru je v tom, že i naprostého laika, který ho nikdy neviděl a nic o tom, jak pracuje, neví, sám navede, co ve které chvíli dělat. Ani to ale samo pro záchranu nestačí.

Volat záchrannou službu

Konkrétní postup při záchranné akci proto popsala jedna z autorek projektu, Barbora Zuchová ze zdravotnické záchranné služby.

Defibrilátor je lékařský přístroj používaný k defibrilaci, tedy zrušení fibrilace komor při kardiopulmonární resuscitaci. Defibrilátor je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce.

Především ale upozorňuje, že hledání nejbližšího defibrilátoru nesmí brzdit samotnou záchranu. Ani tento přístroj totiž nezbavuje člověka povinnosti v prvé řadě volat záchrannou službu:

K dispozici je i přenosný defibrilátor | Foto: Jiří Hošek

„Operátorky vždycky, když zjistí, že jde o zástavu oběhu, tak tomu člověku radí, jak resuscitovat. A pak, pokud je tam na místě někdo další, tak operátorka ho vyzve a navede, aby donesl přístroj k pacientovi.“

Promyšlený postup a minimalizace časových prodlev je totiž klíčová:

„S každou minutou klesá šance na přežití o 10 procent. I ve městě je dojezdová doba záchranné služby třeba osm minut, tak pořád ta šance člověka je menší, než když je tam okamžitě provedena resuscitace s defibrilací.“

S rozmístěním defibrilátorů začne také velký výzkumný projekt, který bude sledovat nejen jejich využití, ale také se zajímat o to, jak dopadli pacienti, při jejichž záchraně byly využity. A tyto výsledky budou porovnávány s přežitím a kvalitou života lidí, o které bylo pečováno jinak.

Pokud výsledky výzkumu potvrdí užitečnost externích defibrilátorů v ulicích města, budou autoři projektu hledat cestu, jak jejich počet rozšířit.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme