Žáci devátých tříd jsou zavaleni nabídkou studia od středních škol. Výběr je na nich

Střední školy lákají do lavic nové studenty. Konkurence je velká, proto některé vsadily na atraktivní obory. Například ve Světlé nad Sázavou nabízejí výuční list zlatníka a klenotníka, v Třebíči se ze studentů stanou vinaři. Mnoho žáků ale zatím není rozhodnuto, kam se nakonec budou hlásit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruce zlatník

Ruce zlatník | Foto: Jana Kosová

„Jak odešla stará generace zlatníků, tak vakuum na trhu určitě vzniklo. V době, kdy všichni chtěli mít maturitu a nikdo se na řemesla nehrnul, se ty obory, které jsou drahé a těžce se vybavují, zavřely. To je to, co nás k tomu vedlo,“ zdůvodnil otevření oboru zlatník a klenotník na Uměleckoprůmyslové akademii ve Světlé nad Sázavou její ředitel Jindřich Vodička.

Školní lavice například čím dál lépe zaplňují technické školy, které spolupracují s firmami. Žákům v nich zajistí praxi i možnost budoucího uplatnění. Menší zájem o studium zaznamenaly stavební obory kvůli krizi na trhu práce.

„To reflektuje situaci na trhu práce, kdy se dopady krize skutečně projevily ve stavebnictví a poklesl zájem o stavební obory. Nicméně já věřím, že to je situace dočasná a že se zájem o tyto obory zase zvýší,“ říká vedoucí odboru školství Krajského úřadu Vysočina Miroslav Pech.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme