Žáci jedné třídy na liberecké škole už nemusí mazat tabuli. Je totiž digitální

Třída 5. B v liberecké Základní škole v Husově ulici je jednou z 12 vybraných tříd v Česku, kde učitelé a školáci testují moderní způsob vyučování pomocí tabletů a dotykových obrazovek. Takzvanou školu dotykem dostalo za úkol během tohoto školního roku vyzkoušet 29 žáků a paní učitelka Anna Jassová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v liberecké škole mají z tabule radost | Foto: Ivana Bernáthová | Zdroj: Český rozhlas

„Musíte dát: připojit k hodině. Kubíku, dej si, prosím, tablet na lavici," instruuje děti paní učitelka. Na obrazovkách tabletů i na digitální dotykové tabuli se všem školákům zobrazil text v pracovním listě.

„Abych měla jistotu, že opravdu každý tam má pracovní list, mohu si v aplikaci dát monitorování studentů, kde teď vidím, co dělají. Takže v momentu, kdy se odpojí a jdou jinam, nebo si začnou kreslit, vidím, kdo si tam kreslí a dělá něco jiného."

Přehrát

00:00 / 00:00

Třídu vybavenou moderní technologií navštívila reportérka Ivana Bernáthová

Anna Jasová také vidí, kdo je offline a že tedy chybí, takže si to může zaznamenat do třídnice. Školáci mohou do tabletů tužkou psát. Třeba německý diktát, protože se jedná o třídu, kde vyučuje jazyk rodilá mluvčí Anike.

Paní učitelka Jassová může na svém tabletu práci každého žáka zkontrolovat. Když dělají děti různé testy z matematiky, češtiny nebo vlastivědy, ví okamžitě, kolik dostaly bodů a jaké otázky jim dělaly problémy. Otázky i odpovědi jsou výrazně barevně orámované

„Dobře bylo žluté. Takže 17 odpovědí bylo správně a 10 špatně."

Školáci ještě dostávají úkol, který si mohou udělat o přestávce, protože tablety si děti domů neberou. Speciální program neboli aplikace každému z nich navolí nějaké zvíře, o kterém si pak musí najít na internetu informace. Někdo byl lední medvěd, jiný hroch.

„Já jsem pavouk. Najdu si o něm věci ve Wikipedii a dám to do překladače. Použiju i vlastní zkušenost,“ říká Filip.

Nadšené z tabletů jsou všechny děti. I Eliška:

„Je to hodně dobré, lepší než předtím, že můžeme i o přestávkách hrát PixWords a že je to taky zábavnější."

PixWords je docela obtížná křížovka s obrázky, takže zábava o přestávkách znamená i prověřování slovní zásoby.

Tradiční způsoby výuky zůstávají

Podle ředitelky Blanky Reindlové ale učitelka a školáci používají i běžné způsoby výuky. Učebnice a sešity, ústní výklad a zkoušení. Takže školní tašky mají stejně těžko jako předtím.

„V rámci hodiny je to vlastně krátká vsuvka, 10-15 minut, kdy učitel tablet s dětmi využívá."

Digitální třídu za jeden milion korun dostala škola s rozšířenou výukou jazyků v Husově ulici v Liberci od neziskové organizace EDULAB, kterou podporuje výrobce elektroniky.

Miluše Vondráková z EDULABu připomněla, že projekt Škola dotykem má za cíl zjistit přínos dotykových technologií pro výuku. Na severu Čech je digitální třída ještě v Lounech.

„Vybrali jsme 12 škol z celé ČR, máme zastoupené 1. a 2. stupně, gymnázia a výstupem projektu bude výzkumná zpráva,“ řekla Vondráková.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme