Žáci z Jemnice čelí výpadům kvůli kostýmům Hitlerjugend, které použili při soutěži

Šest žáků základní školy z Jemnice si na sebe při dějepravném soutěžení před třemi měsíci obléklo kostýmy Hitlerjugend. Se zjevně nevinně pojatým nápadem však narazili. Chodí jim výhružné e-maily a věc bude prověřovat i školní inspekce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Chomutově lidé uvidí také tábor wehrmachtu a SS

V Chomutově lidé uvidí také tábor wehrmachtu a SS | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Začaly odezvy, jako že mají jít kluci do plynu a já nevím co všechno ještě možného tam je,“ popsala matka jednoho z žáků, která si nepřála uveřejnit své jméno.

Přitom žáci svými kostýmy zjevně nechtěli nikoho urazit, jen v rámci dějepravné soutěže prezentovali historické skutečnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O žácích, kteří si na soutěž vzali kostýmy Hitlerjugend, a reakci, kterou to vyvolalo, natáčel redaktor Michal Malý

„Tam byla odborná porota, byla tam spousta učitelů, všichni to brali, jako když se díváte na divadelní vystoupení nebo nějakou bitvu, kde se účastní dané osoby v daných dobových kostýmech, nic víc tam nebylo,“ zdůraznil ředitel jemnické základní školy Zdeněk Hirt.

„Když jsme nad tím přemýšleli, tak nám bylo jasné, že nemohou všichni vystupovat v roli partyzánů, amerických vojáků a podobně,“ dodal.

Také podle organizátora dějepravného soutěžení Michala Zábrše žáci na zámeckém nádvoří v Třebíči prostě jen před porotou prezentovali své kostýmy.

„Samozřejmě je neprezentovali vůbec žádným způsobem, který by mohl vést k pochybnostem o využití té nacistické symboliky,“ poznamenal Zábrš.

'Je to zveličování'

Žáků z Jemnické základní školy se zastává také organizátor bitev s tématikou druhé světové války Richard Kukla.

„Podle mě je to zveličování. Ti kluci se v rámci nějakého dějepravného soutěžení oblékli do kostýmů, tak jak bych se oblékl já,“ konstatoval.

Přiznal však, že i on se při svých vystoupeních v uniformě německého vojáka čas od času s negativními reakcemi také setkává.

„Občas se nám stane, že když jsme někde na nějaké ukázce, že přijde někdo třeba hloupější a: Nácku pojď se se mnou vyfotit. V takové chvíli startuju, protože žádný nácek nejsem,“ řekl.

Družstvo žáků z Jemnice nakonec v soutěži díky svým vědomostem skončilo na třetím místě. Kvůli kostýmům však bude jemnickou základní školu prověřovat školní inspekce.

Michal Malý, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme