Žáci základních škol si na českobudějovickém výstavišti vybírají budoucí zaměření

Na českobudějovickém výstavišti začíná dvacátý ročník výstavy Vzdělání a řemeslo. Ode dneška do pátku si tam žáci základních škol budou vybírat z nabídky osmi desítek učilišť, středních odborných škol i gymnázií. V rozhodování může žákům pomoct třeba to, když vidí, že žáci určité školy jsou úspěšní v nejrůznějších soutěžích a olympiádách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzdělání a řemeslo | Foto: Výstaviště České Budějovice

Jednou ze středních škol, která nemá o zájemce o studium nouzi je Gymnázium Jírovcova v Českých Budějovicích.

„V letošním roce byl převis docela výrazný. I na čtyřleté, kde je zájem nižší, byl víc než dvojnásobný, než kolik jsme mohli vzít. A u osmiletého studia byl převis víc než pětinásobný,“ říká ředitel gymnázia Pavel Kavřík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na českobudějovickém výstavišti začíná výstava Vzdělání a řemeslo. Podrobnosti zjišťovala Lucie Hochmannová

Jeho škola je mezi studenty velmi žádaná například pro to, že se jim tu intenzivně věnují.

„Snažíme se najít to, co je zajímá. Nenutíme je do věcí, které jim nesedí, ale naopak se snažíme objevit to, co je baví. Buď už je máme podchycené ze základní školy, anebo přijdou k nám a netuší, že nějaký talent mají, a přijdou na to až u nás,“ dodává ředitel.

Studenti Gymnázia Jírovcova pak ve svých oborech dosahují vynikajících výsledků. Když Jihočeský kraj oceňoval výjimečné studenty, osm z dvaceti oceněných pocházelo právě z této střední školy. Šest studentů se umístilo na předních příčkách také v mezinárodních soutěžích.

Podpora talentů vyžaduje ale i speciální přístup, přiznává Pavel Kavřík.“Je to třeba hodně i o toleranci ze strany ostatních kantorů, protože žák se věnuje tomu svému předmětu a samozřejmě občas to vyžaduje, že ve škole není, jezdí po soustředěních a tak dále. Takže musíme skloubit všechno dohromady.“

Žákům základních škol, kteří ještě nejsou o svém dalším studiu rozhodnutí, může s rozhodováním pomoc výstava Vzdělání a řemeslo na českobudějovickém výstavišti. Své obory jim nabídnou nejen jihočeské, ale i rakouské střední školy. Představí se i možní budoucí zaměstnavatelé.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme