Začíná proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko

Oficiální proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko začíná. Všechny dotčené obce, správy a vlastníci dostanou v nejbližších dnech návrhy na vyhlášení národního parku. Ten by podle plánů ministerstva měl zabírat 102 čtverečních kilometrů na obou březích řeky Berounky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křivoklátsko | Foto: Jana Káninská

Podle ochranářů jde o vzácné území s desítkami ohrožených druhů rostlin a živočichů. Ne všechny obce a vlastníci pozemků ale s plánem souhlasí.

Náměstek ministra životního prostředí František Pelc uvedl, že budou mít tři měsíce na podání námitek.

"Budou tři měsíce na to, aby se kdokoli z dotčených orgánů státní správy, samospráv, vlastníků, v podstatě kdokoli k tomu projektu vyjádřil, aby vznesl nějaké námitky, doplnění, požadavky."

"My máme po těch třech měsících ještě další dva měsíce časový prostor k tomu, abychom je vyhodnotili. Budeme se snažit ve všech racionálních případech s nimi naložit tak, abychom jim vyhověli," řekl náměstek Pelc.

Nápad vyhlásit Křivoklátsko národním parkem se nelíbí lesníkům. Prosazují svůj projekt, podle kterého by se oblast stala "lesnickým parkem".

Tím by se podle nich lokalita chránila a současně by pokračovalo stávající hospodaření v lesích. Definitivní slovo k tomu, zda se změní status Křivoklátska, dá parlament po volbách.

Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme