Zadluženost kraje je neúnosná a dotace podporují korupci, říkají dvě třetiny Středočechů

Dvě třetiny obyvatel Středočeského kraje považují zadluženost regionu za neúnosnou. Většina lidí také vnímá evropské dotace jako zdroj korupce. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti ppm factum pro Český rozhlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeský hejtman David Rath (na snímku) vyzval svého předchůdce Petra Bendla k odchodu z politiky kvůli finančním machinacím. | Zdroj: ČTK

„Pouze 27 procent lidí vnímá dotace jako zdroj investic ve veřejné sféře. Velice pravděpodobně to souvisí s kauzou Davida Ratha, která se otiskuje do vnímání eurodotací, obecně Evropské unie, ale i vnímání korupce,“ vysvětlil spoluautor průzkumu František Bartoš.

Rovných 70 procent obyvatel míní, že eurodotace ve Středočeském kraji slouží zcela nebo zčásti jako zdroj korupce a osobního obohacení.

Specifické otázky kraje - Středočeský kraj | Foto: ppm factum

Dvě třetiny obyvatel kraje označily zadluženost kraje za neúnosnou. Za zcela únosnou ji považují jen 2 procenta lidí.

V krajských volbách ve Středočeském kraji by aktuálně nejvíc hlasů získala ČSSD a ODS. Podle volebního modelu ppm factum by sociální demokracii podpořilo 20,5 a ODS 20,2 procenta voličů.

TOP 09 a Starosty by ve středních Čechách volilo nyní 12,8 a komunisty 9,4 procenta voličů. Okolo pětiprocentní postupové hranice se pohybují i SPO-zemanovci.

Do středočeských nemocnic šly miliardy, o zakázky se ale zajímá policie

Číst článek

Podle Františka Bartoše je v tomto regionu hodně lidí rozhodnutých volit novou stranu nebo hnutí. „Vypovídá to o tom, že lidé ve Středočeském kraji hledají jistou novou cestu, hledají nová uskupení, která získávají v rozmezí 2 až 6 procent. Preference voličů se rozdrobují mezi malé subjekty, celkem je to téměř třetina voličů Středočeského kraje,“ uvádí Bartoš.

Upozorňujeme, že volební model zachycuje aktuální náladu voličů. Do voleb se tyto údaje mohou ještě změnit. Dotazování proběhlo od 19. do 25. září 2012 a velikost výběrového souboru čítala 1008 lidí. Respondenti byli vybráni kvótním výběrem.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Předvolební Speciál Martina Veselovského z Kladna vysílá Radiožurnál dnes po 17. hodině. Videopřenos můžete sledovat na webu Zprávy.rozhlas.cz.

Lucie Husárová 1, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme