Žádné volby nevynechám, říká mladá vozíčkářka. Je ráda, že postoupil její favorit

Tereze Vodičkové je dvacet tři let a žije v Hostovicích u Ústí nad Labem. Tato mladá, energická žena na vozíku nikdy nevynechá žádné volby. Zatím se její přání nikdy nevyplnilo. Tentokrát se to ale povedlo, zvolila jednoho ze dvou kandidátů, kteří nakonec postoupili do druhého kola. Volit prezidenta se vydala v sobotu dopoledne s celou rodinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tereza Vodičková při volbách | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Nemohla si nechat ujít příležitost přímo vybírat hlavu státu po tolika letech, kdy se o této možnosti diskutuje. Tereza ale neměla jednoduché rozhodování. Původně totiž chtěla dát hlas Táně Fischerové.

„Postupně i podle průzkumů jsem dospěla k názoru, že by její hlas propadl. Takže jsem se rozhodla pro Karla Schwarzenberga," vysvětluje změnu. Do volební místnosti v restauraci U Karla odjela autem celá rodina - Tereza, rodiče, babička i pes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Gabriela Hauptvogelová se vydala k volební urně s rodinou Vodičkových z Hostovic u Ústí nad Labem

Na vozíku by to nebyla jednoduchá cesta, protože Hostovice jsou kopcovité a nejsou tam chodníky. „Vždycky chodíme volit takhle hromadně," říká babička.

Volební místnost vypadá jako každá jiná a těžko byste na první pohled poznali hospodu. Snad jen podle pípy zakryté ubrusem. A také se tam během voleb pochopitelně nenalévá. Zájem o první přímou volbu prezidenta je i tady velký.

„Už od pátku chodí mnohem víc lidí než při jiných volbách, chodí po skupinkách," popisuje předsedkyně volební komise Jaroslava Schubertová. V Hostovicích nakonec hlasovalo o sedmdesát osm lidí víc než v podzimních krajských volbách.

Celá rodina dala svůj hlas Karlu Schwarzenbergovi. A jsou rozhodnuti jít volit i v druhém kole, i kdyby se jejich favorit do druhého kola nedostal. „Šla bych volit. Z těch, o kterých si všichni myslí, že budou ve druhém kole, bych volila pro mě menší zlo," říká Terezina maminka.

Nakonec si ale nebude to menší zlo vybírat. Za dva týdny se totiž bude rozhodovat právě mezi Karlem Schwarzenbergem a Milošem Zemanem. Na prezidenta můžou kandidovat lidi starší čtyřiceti let. Troufla by si na to Tereza Vodičková? „To je velká zodpovědnost. Nevím, jestli bych to zvládla. Ale nikdy neříkej nikdy," odpovídá Tereza.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme