Žádný proud, oheň z trámů. Tak se zimuje v ostravském Přednádraží

Obyvatelé známého ghetta na ulici Přednádraží v Ostravě přišli už i o elektřinu. Nemají dokonce ani vodu a poslední, co umějí sehnat, je dřevo do kamen. Za okamžik tam vyrazíme zjistit, proč lidé stále ve zničených bytech zůstávají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice Přednádraží je trnem v oku celému městu

Ulice Přednádraží je trnem v oku celému městu | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Bez vody, bez plynu a teď nově už i bez elektřiny bydlí dvě desítky lidí ve známém ghettu Přednádraží v Ostravě. Domy léta chátrají, majitel a městští úředníci se dohadují, kdo je na vině, a lidé mrznou ve špatných hygienických podmínkách.

Většina nájemníků se sice pod tlakem úřadů vystěhovala do ubytoven, ovšem někteří o tom nechtějí ani slyšet a stále věří, že ve svých domovech zůstanou napořád.

Přehrát

00:00 / 00:00

V problematickém Přednádraží natáčel reportér Martin Knitl

Odpojení elektřiny potvrdila i společnost ČEZ. Marně technici hledali u obydlených místností nějaký elektroměr anebo spolehlivé pojistky.

Prý tam byla jedna jediná a všechny rozvody jsou v dezolátním stavu.

Jiří Švarc ze stavebního úřadu Moravské Ostravy a Přívozu poslední skupinu lidí v Přednádraží stále sleduje.

„My jako stavební úřad děláme dále kontrolní prohlídky stavu této lokality, abychom předešli okamžiku zřícení těchto budov. V současné situaci nedochází k žádné další devastaci těchto objektů ale také k žádným opravám,“ popisuje Švarc.

Úřední tahanice kolem Přednádraží nekončí a žádné řešené není na obzoru. Poslední obyvatelé ghetta ale chtějí celému světu dokázat, že mají právo v pronajatých bytech žít.

V zoufalství jsou ochotni tvrdit evidentní nesmysly, jen aby novinářům dokázali, že mají šanci.

Například pan Bandy pár dnů před odpojením elektřiny: „Střecha je už opravená, už jen detaily. Dávají se nové okapy. Elektřina je též zcela nová hotová, už zbývá jen revize. Pak přijedou ČEZ a ten si bude jenom napojovat hodiny.“

Handrkování mezi majitelem a městem

Přednádraží je jizvou na tváři Ostravy. Jenže tuto jizvu má na svědomí to, co se dělo a děje mezi radnicí a majitelem domu.

Výsledkem handrkování je nakonec pádný důvod k vystěhování obyvatel, aby jim střecha nespadla na hlavu.

Oni sami teď mrznou a rozebírají sousední neobydlené domy, aby měli čím topit. Věří, že do jara vydrží a pak se možná vrátí i známí z ubytoven.

Ghetto Přednádraží v Ostravě | Foto: ČTK

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme