Žádost německých rytířů o vrácení majetku zamotala hlavu mnoha lidem. I v Opavě

Žádost Řádu německých rytířů o vrácení majetku v rámci církevních restitucí spustila vlnu pátrání a ředitelé mnoha organizací se změnili v amatérské historiky. Řád chce získat zpátky nejen tisíce hektarů pozemků, ale taky budovy, které jsou už desítky let obsazené. A nejde jenom o hrady nebo třeba lázně Karlova Studánka. Restituce může výrazně zasáhnout například do centra Opavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní náměstí v Opavě | Foto: Ľubomír Smatana

Jedním z nejhezčích míst v historickém centru Opavy je Rybí trh. Jeho dominantou je mimo jiné kaple svaté Alžběty, komenda Řádu německých rytířů, jak je napsané na ceduli. A o kousek dál je na fasádě vidět znak německých rytířů. Je to budova dětského domova.

„Na dětský domov byla dokonce podána žaloba o navrácení budovy zpět do majetku německých rytířů, v roce 2008 však samotný řád tuto žalobu stáhl,“ připomíná ředitel domova Milan Škrabal, kterého nároky Řádu německých rytířů provází už roky. Sám zkoumá minulost všech domů v okolí.

„Budova dětského domova je majetkem Moravskoslezského kraje, který jediný může podávat odpovědné, fundované informace,“ říká ředitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Opavě, kde Řád německých rytířů žádá vrácení majetku, natáčel reportér Martin Knitl

Později se dozvídáme, že takzvaná část konventu v Opavě, uvedená na seznamu požadovaného majetku, je právě tento dětský domov. A další položka - velmistrovský dům - je detašované sídlo památkového ústavu o kousek dál. Národní památkový ústav se ale na stěhování nechystá. Čeká se, co bude dál.

Velmistr německého řádu Bruno Platter už před čtyřmi lety v Opavě jasně vzkázal, že se řád vrácení majetku nevzdává a chce v těchto budovách obnovit péči o nemohoucí a nemocné. To by ale znamenalo stěhování mnoha organizací, které zřizuje i Moravskoslezský kraj.

Podle mluvčí kraje Petry Špornové není možné zasahovat. „Povinnou osobou, u níž mohou uplatňovat nárok na vydání majetku, může být v tomto případě pouze stát, a nikoliv kraj nebo obec,“ upozorňuje mluvčí kraje.

Výpověď dostalo i zastupitelstvo

Opavský Rybí trh je zájmem německého řádu doslova prošpikovaný. I proto, že tady má svou vlastní a fungující Církevní konzervatoř. Je toho v poslední době nějak moc, zní z opavské radnice.

Vracet se bude možná i sál Minoritského kláštera a město ruší všechny nasmlouvané kulturní akce. Výpověď dostalo dokonce i zastupitelstvo, prozrazuje náměstek primátora Dalibor Halátek z SOS pro Opavu.

„Je taková jakoby nejistota, kde se jako zastupitelstvo sejdeme po Novém roce. Je to možná nostalgie z toho, že se musí opustit ten Minorit, ale věřím tomu, že poté, co se restituční nároky nějakým způsobem vyřeší, se zastupitelstvo do Minoritu zase vrátí,“ říká Halátek.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme