Záhadný úhyn divočáků na Tachovsku neobjasnily ani toxikologické testy

Kdo nebo co zabíjí na Tachovsku divoká prasata, zůstává záhadou. Za poslední týden našli lidé v řece Mži ve Stříbře, Milíkově, Svojšíně a dalších obcích přes 20 mrtvých divočáků, ale také dvě lišky, srnu nebo norka. Podle pitvy se neutopili, ani je nezabila žádná nakažlivá nemoc. Veterináři a myslivci proto spekulují, že zvířata někdo úmyslně otrávil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrtví divočáci u Milíkova na Tachovsku | Foto: Krajská veterinární správa pro Plzeňský kraj

Veterináři mají podle ředitele Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Richarda Bílého podezření na zakázaný pesticid karbofuran:

„Máme předběžné výsledky ze třech divokých prasat, které ale neprokázaly otravu karbofuranem. Jako doplňkové vyšetření bylo zvoleno ještě vyšetření na chlorid sodný, který byl také v normě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O uhynulých zvířatech mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Lukáš Milota

Zvířata ale byla ve vodě i několik týdnů a látky mají určitý poločas rozpadu, testy je nemusely odhalit.

Myslivci už podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Evidují škodu za více než 100 tisíc korun. Policie bude hledat místo, kde je počátek pravděpodobné otravy.

Podle veterinářů by se měli lidé na Stříbrsku a okolí chovat v lese nebo u řeky obezřetně. To znamená, že pokud najdou nějaké uhynulé zvíře, neměli by na něj sahat, ale měli by přivolat policii nebo veterináře. V krajině by neměli ani volně pobíhat psy a další domácí zvířata.

Vodárna mezitím zvýšila desinfekci, zvířata totiž plavala v řece, ze které se vyrábí pitná voda pro Stříbro a okolí.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme