Záhlinický betlém je opět k vidění, restaurátoři ho měli v péči téměř rok

V Záhlinicích na Kroměřížsku je už několik dnů k vidění pozoruhodný betlém. Zajímavý je například použitým kašírovaným papírem, nebo také tím, že ho v devatenáctém století vytvořili samotní obyvatelé Záhlinic.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z kašírovaného papíru jsou například pláště figurek

Z kašírovaného papíru jsou například pláště figurek | Foto: Tomáš Sedláček

Betlém nechalo za 50 tisíc korun zrestaurovat tamní Muzeum Františka Skopalíka. V době jeho vzniku měla obec Záhlinice asi jen dvě stovky obyvatel, připomíná programová pracovnice muzea Václava Navrátilová.

„Vytvářeli ho obyčejní nestudovaní lidé, kteří viděli figurku po svém. Materiál používali dřevo, sádru a kašírovaný papír, některé budovy jsou z kovu. Z kašírovaného papíru jsou pláště od mouřenínů a od Tří králů. Králové mají svůj doprovod a drží pláště. Dříve byly ve velice špatném stavu, podepsal se na nich zub času,“ popisuje pracovnice muzea.

Jako inspirace pro tvorbu exotických zvířat sloužily obyvatelům Záhlinic bedýnky, ve kterých do obce přicházelo nejrůznější zboží.

Nejvíce práce prý bylo s kašírovaným papírem a tvorbou drobných detailů, jako například rukou postaviček.

Pavel Sedláček, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme