Zájem o rodovou historii roste. Lidé pátrají po svých příbuzných i na hřbitovech

Lidé hledají na hřbitovech svoje kořeny. Na hřbitovní správy se obracejí zájemci s prosbami o pomoc při hledání svých předků. Nejspolehlivější vodítko je kromě jména právě datum úmrtí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřbitov (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

O rodinnou historii se zajímá i mladší generace. „Je to fantastické. A myslím si, že když tady babičky pláčou, že se o to mladá generace přestane starat, tak jim oponuji, že mnohdy tomu tak není, že naopak mladá generace nás tady navštíví a hledají právě své předky,“ potvrdila Dana Haizlová ze Správy hřbitovů v Chrudimi.

Pátrat po předcích se dá v knihách, které pro jednotlivé hřbitovy archivuje právě Správa hřbitovů. Knihy jsou abecedně seřazené podle názvů hřbitovů v trezoru a dá se v nich dohledat nejen datum úmrtí jednotlivých lidí, ale také například, čím byli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pátrání po předcích si s Danou Haizlovou ze Správy hřbitovů v Chrudimi vyzkoušel i redaktor Josef Kopecký

„Tady máte jména, stav, datum úmrtí. A je tu kolikrát zaznamenáno i to, že to byla například dělnice nebo žebračka. Kolikrát to jsou zvláštní záznamy,“ doplňuje Haizlová.

Člověk, který se zajímá o své příbuzné, musí znát jméno svého předka a alespoň přibližné datum úmrtí. „Tady jsou spíše záznamy o úmrtí než o narození,“ dodává Haizlová ze Správy hřbitovů v Chrudimi.

ak, Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme