Zájem o samovýrobu dřeva roste. Královéhradecké městské lesy sestavily pořadníky

Přibývá lidí, kteří topí dřevem. S rostoucími cenami paliv totiž hledají způsob, jak ušetřit. Mnozí si dřevo dokonce sami těží, což potvrzují všichni majitelé lesů. Zájem je tak veliký, že královéhradecké městské lesy vytvořily na takzvanou samovýrobu dřeva pořadníky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do tendru na lesní práce a prodej dřeva v hodnotě asi 1,7 mld. korun se přihlásilo 30 firem

Do tendru na lesní práce a prodej dřeva v hodnotě asi 1,7 mld. korun se přihlásilo 30 firem | Zdroj: ČTK

„Každý hajný má dneska v pořadníku tak sto lidí, kteří čekají, až na ně přijde řada,“ potvrzuje ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. Na zadání samovýroby se aktuálně čeká několik měsíců.

„Na jaře teďka sázíme a vlastníci se musí věnovat sázení, takže jsme přerušili i zadávání samovýrob, ale zase se k němu vrátíme v létě, kdy je méně činností. Takže lidé musí počkat do doby, kdy se jim můžeme věnovat a vyznačit to tak, aby to bylo pro les prospěšné,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jiří Fremuth zjistil, že dřevo je stále oblíbenějším palivem

Středoškolský učitel Štěpán Mach žije ve vesnici na východním okraji městských lesů. Těžbou, řezáním a štípáním dřeva tráví ročně několik dní. Za rok spálí deset kubíků dřeva a úsporu oproti vytápěním plynem odhaduje na necelých 15 tisíc korun.

„Máme plyn a tím vlastně temperujeme. Vždycky to máme zapnuté asi na dvě hodiny ráno a na hodinu odpoledne a zbytek vytápíme dřevem. Je to takové příjemné, to teplo krbu,“ přibližuje.

Zájem roste nejen o samovýrobu, ale také o už naštípané dřevo. „Objem narůstá každý rok o čtvrtinu nebo třetinu. Teď prodáváme nějakých 1500 kubíků dříví, začínali jsme na 300–400 před čtyřmi pěti lety,“ upřesňuje Milan Zerzán.

Poptávka může převýšit nabídku

Za pravdu mu dávají i data Českého statistického úřadu. Dřevem topí v Královéhradeckém kraji přes 18 tisíc domácností, tedy dvakrát více než před deseti lety. Podle Zerzána je to přirozené.

„Před sto lety bylo 95 procent dřeva páleno a pět procent bylo používáno na stavby. Před deseti lety to bylo obráceně a před pěti lety už se ten poměr začal měnit. Lidé se k tomu palivu vrací, je to jedna z mála surovin, která je obnovitelná,“ dodává.

Městské lesy využívají samovýrobce k takzvaným výchovným prořezům. Přirozený přírůstek lesa je ale omezený.

„Do budoucna prostě neuspokojíme všechny zákazníky, pokud bude trend navyšování zájmu o dřevo, a spíše si budou muset koupit v prodejně paliva nebo jít někam dál, kde to dřevo bude,“ uzavírá Zerzán.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme