Zájem o studium uměleckého řezbářství klesá, ze škol vycházejí slabší ročníky

Střední škole řezbářské v Tovačově klesají zájemci o studium. Z devátých tříd totiž vycházejí slabší ročníky. Přitom ještě před pěti lety museli odmítat třetinu uchazečů. Škola je jedinou v kraji, kde se učí budoucí umělečtí řezbáři. Zájemci o toto řemeslo se sem můžou podívat třeba dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí řezbáři z Tovačova vyrobili z dřevěného a plastového recyklovatelného odpadu soba pro švédské velvyslanectví | Foto: Alexandra Stránělová, Střední řezbářská škola Tovačov

„Právě jsme přišli do jedné z dílen, kam vodíme uchazeče o studium na naší škole. Mohou si tu i vyzkoušet práci se dřevem,“ říká ředitelka školy Alexandra Stránělová.

Vyžaduje se tu hlavně trpělivost, říká student 3. ročníku Stanislav Zápeca: „Používáme hlavně lipové dřevo.“

Studenti používají hlavně lipové dřevo. Nástroje nepatří mezi nejlevnější záležitosti.

„Jsou to kvalitní švédská dláta, která mají opravdu dobrou ocel a dlouho vydrží ostrá,“ potvrzuje mistr Jakub Vychodil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Střední škole řezbářské v Tovačově klesají zájemci o studium. O důvodech natáčela redaktorka Jana Zemková

Školu navštěvuje 180 studentů. Aby se zviditelnila, začala pořádat více prezentačních akcí. Tou největší je každoroční výstava, kde si lidé mohou prohlédnout práce studentů.

K vidění jsou například rámy na obrazy a zrcadla, znamení zvěrokruhu, hodiny, reliéfy a také větší práce čerstvých maturantů.

„Je to nábytek, zrcadla, komody, toaletní stolky a další práce. Venku se zájemci o studium můžou podívat, jak vznikají dřevěné sochy, a mohou si do nich zkusit rýpnout a vyzkoušet si, jak taková práce se dřevem vypadá,“ popisuje ředitelka.

Výstava studentských prací začíná dnes a potrvá do soboty. Otevřeno je od 8 do 17 hodin.

Budoucí řezbáři z Tovačova vyrobili z dřevěného a plastového recyklovatelného odpadu soba pro švédské velvyslanectví | Foto: Alexandra Stránělová, Střední řezbářská škola Tovačov

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme