Zájemců o práci v chráněných dílnách je stále více, práce si váží

Zdravotně postiženým se špatně shání práce. Málokterá firma si může dovolit zaměstnat člověka, který vyžaduje zdravotní přestávky, kratší pracovní dobu a bezbariérové prostředí. V Proseči u Skutče ale jedna taková společnost funguje, má statut chráněné dílny a dává práci až 150 znevýhodněným lidem z města a širokého okolí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dílna v ústavu nedaleko Bejrútu

Dílna v ústavu nedaleko Bejrútu | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Lepenkové krabice, lepící pásky a čtečky kódů na zboží. Pracovnicím ve skladu projdou rukama desítky výrobků pro e-shopy. Zde je kompletují, označí a zabalí. A tak pořád dokola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jedno z pracovišť družstva Ergotep navštívil s mikrofonem Ondřej Wolf

„Mohu říci, že kolektiv je dobrý, jsme rádi, že jsme tady,“ říká paní Dana.

Do Proseče dojíždí z jedné vesnice v okolí a je ráda, že může vydělávat peníze. Je po operaci páteře a má snížené pohybové schopnosti.

„V okolí opravdu žádná práce není,“ dodává.

„Před Vánoci toho bude více, budeme tady i déle,“ tvrdí u svého pracovního stolu paní Helena.

„Pokud někomu není dobře, vychází nám šéfová vstříc.“

Chráněná dílna vychází pracovníkům vstříc, a je jedno jestli jde o řadové zaměstnance, nebo manažery se zdravotním handicapem.

„Těžce zdravotně postižení pracují v managementu firmu, v IT středisku. Je poněkud mylný předpoklad společnosti, že těžce zdravotně postižený člověk musí být nutně vozíčkář. Jsou to lidé s těžkými orgánovými poruchami, s protézami atd.," říká ředitel prosperující sociální firmy Petr Herynek.

„Je třeba vytvářet lidem specifické podmínky. Kombinujeme zkrácené pracovní úvazky, vstupují do toho konzultace s lékaři, upravujeme přestávky, aby to lidem a jejich zdravotnímu stavu vyhovovalo,“ říká Herynek a dodává:

„Chráněný trh práce má sloužit k tomu, aby připravoval lidi na vstup na otevřený trh práce. Otevřený trh by měl být schopen absorbovat i část lidí se zdravotním postižením.“

To se však tak zcela neděje. „Ten trend je opačný, musíme firmu bránit, abychom udrželi vysoké procento osob se zdravotním postižením a udrželi ji pro zdravotně postižené.“

Sociální družstvo v Proseči u Skutče působí v regionu už 10 let. U jeho zrodu stáli lidé se zdravotním postižením.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme