Zakázané segwaye nahrazují v Praze elektrické koloběžky. Turisté s nimi jezdí po chodnících

Vozítka segway by v letošní turistické sezoně mohl v centru Prahy nahradit nový prostředek - elektrické koloběžky. V ulicích města už se v posledních týdnech objevují, ale velký zájem by mohl podle odhadů půjčoven přijít na jaře, až se oteplí. Problémem je, že někteří turisté jezdí s koloběžkami po chodnících, což podle zákona nesmí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Segway, Praha 1 | Foto: Filip Jandourek

„To, že v některých případech na chodnících po Praze 1 jezdí, je určitě skutečností. Stejně tak, jako jezdí někteří cyklisté, nicméně není to žádný masový jev, který by zásadním způsobem narušoval veřejný pořádek,“ říká radní pro bezpečnost Prahy 1 Ivan Solil (ČSSD), podle kterého je jízda po chodníku přestupek, jako každý jiný.

Podle majitele cestovní kanceláře Jaroslava Endršta turisté vědí, že po chodníku jezdit nesmí. „Každý účastník našich projížděk předem podepisuje souhlas s tím, že byl obeznámen s pravidly silničního provozu. Kdo takové pravidlo nedodrží, měl by dostat pokutu stejně jako řidič automobilu,“ říká.

Provozovatelé segwayů vyrazili do protiútoku, kvůli zákazu zažalovali Prahu

Číst článek

„Viděl jsem, že na Staroměstském náměstí už nyní jezdí mnoho nabízečů služeb na koloběžkách. Nabízet služby mimo kamennou provozovnu se v Praze nesmí. Tito jezdci by měli dostat pokutu od městských policistů,“ dodává majitel kanceláře.

Strážníků je ale v centru metropole málo. Pražský radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO) připustil, že řešením by mohla být další změna legislativy. „ Budeme muset udělat nějakou iniciativu, aby se to změnilo. Je to problém.“

Zatímco z centra metropole segwaye úplně zmizely, například Praha 6 by si je na svém území přála. Plánuje pro turisty vybrat místa, kde by jim projížďky kanceláře nabízely. „Rádi bychom společným úsilím dospěli k nějakým pravidlům tak, aby nedocházelo k neshodám mezi turisty na vozítkách a obyvateli Prahy 6. Zkusíme vyspecifikovat trasy, které pro turisty budou zajímavé, a zkusíme na nich upravit provoz, aby segwaye překážely co nejmíň,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Jiný názor má Praha 2. Turisté na segwayích už nesmí na Vyšehrad nebo Náměstí Míru. Už v létě začne zákaz platit i na Vinohradech.

Lída Křesťanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme