Zakázka na rekonstrukci lázní v Liberci je podle opozice zmanipulovaná

Liberecké opoziční hnutí Změna pro Liberec tvrdí, že zakázka na rekonstrukci městských lázní v Liberci je zmanipulovaná. Přestavba lázní na galerii patří ve městě pod Ještědem k největším projektům, které spolufinancuje Evropská unie. Loni se stala jedním z důvodů rozpadu radniční koalice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát města Liberec

Magistrát města Liberec | Foto: Tomáš Adamec

Protikorupční hnutí Změna pro Liberec mělo ještě loni svého lídra Jana Korytáře v čele liberecké radnice. Ten odmítl podepsat smlouvu s vítězem výběrového řízení na přestavbu lázní s pardubickou firmou Chládek a Tintěra. Důvodem bylo podezření, že je smlouva pro město nevýhodná.

Nepodepsání smlouvy stálo Korytáře primátorský post. Jeho sdružení Čmelák ale potom, co nové vedení města smlouvu podepsalo, stavbu monitorovalo.

„My jsme zjistili už někdy počátkem roku, že vlastně tam nestaví ten, kdo vyhrál veřejnou zakázku, tj. Chládek a Tintěra, ale staví tam společnost Syner. Z fotografií je to jednoznačně vidět, tam se pohybují pracovníci ve vestách Syner, jezdí tam auta, náklaďáky Syner, jsou tam míchačky Syner,“ říká člen sdružení Jaroslav Tauchman a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je to se zakázkou na rekonstrukci libereckých lázní, zjišťovala reportérka Ivana Bernáthová

„Za celou tu dobu čtyř až pěti měsíců, co jsme to monitorovali, jsme tam de facto nezaregistrovali jinou firmu než Syner.“

Opoziční zastupitel Změny pro Liberec Jaromír Baxa vysvětluje, co to podle něj znamená:

„Firma, která byla druhá ve výběrovém řízení, dělá velkou část prací pro firmu, která vyhrála. A my se domníváme, že firma, která vyhrála, to je Chládek a Tintěra, od začátku spolupracovala s firmou Syner s tím, že jí minimálně nějakou část této zakázky přepustí. To je zakázané, říká se tomu nedovolená pleticha při veřejné soutěži,“ podotýká Baxa.

Obě firmy přiznávají subdodavatelský vztah

Sdružení Čmelák má podle něj podezření, že celá zakázka už byla předem připravena pro Syner. Generální ředitel realizátora stavby firmy Chládek a Tintěra Petr Pejcha nevidí na subdodávce Syneru nic nezákonného.

„Já nevím, jestli se objevují ve větší míře, ale na té stavbě se pohybuje spousta subdodavatelů. Jestli se bavíme o tom, že dílo je 300 milionů, tak Syner tam dělá možná tři až čtyři procenta. Ani to ne,“ tvrdí Pejcha.

Syner ústy Ondřeje Paclta přiznává, že na stavbě pracuje – ale minimálně.

„Máme se společností Chládek a Tintěra uzavřený smluvní vztah jako subdodavatel, který trvá od listopadu loňského roku, a dílčí dílo máme předat do června letošního roku,“ vysvětluje Paclt.

Radnice o angažmá Syneru neví

Problém ale je, že na seznamu subdodavatelů, který jako čestné prohlášení Chládek a Tintěra dodal, Syner nefiguruje. Náměstek primátorky sociální demokrat Lukáš Martin, který má stavbu ve své gesci, o tom, že Syner lázně staví, také nic neví.

„V této chvíli o tom nevíme. Vítězem výběrového řízení je Chládek a Tintěra, to je náš dodavatel.“
Budete se teď o to zajímat, jak to ve skutečnosti je?
„To určitě, teď se o to budeme zajímat,“ říká náměstek liberecké primátorky.

Sdružení Čmelák se nyní obrací s podnětem na antimonopolní úřad, Regionální radu soudržnosti Severovýchod i protikorupční policii.

Ivana Bernáthová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme