Zakázky Prahy nad 50 milionů možná bude v budoucnu schvalovat zastupitelstvo

Všechny kontrakty Prahy nad 50 milionů korun možná bude v budoucnu schvalovat zastupitelstvo. Na posledním jednání to navrhla Česká pirátská strana. A to kvůli sporům o pronájem Škodova paláce, kvůli kterému se magistrát soudí s vlastníkem budovy. Návrh sice zatím zastupitelé odložili, do budoucna ale podle všeho má šanci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škodův palác, současné sídlo Magistrátu hlavního města Prahy

Škodův palác, současné sídlo Magistrátu hlavního města Prahy | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podnětem pro návrh pirátů byla devět let stará událost, kdy Praha pod vedením tehdejšího primátora Pavla Béma uzavřela smlouvu na pronájem Škodova paláce. Za dvacetiletý kontrakt se město zavázalo zaplatit přes 4,4 miliardy korun.

„Schvalovala to jenom rada, která má 11 členů, a v podstatě tam je minimální veřejný dohled, protože zasedání rady je neveřejné,“ upozornil předseda zastupitelského klubu pirátů Jakub Michálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zakázky Prahy na nad 50 milionů možná bude muset schvalovat zastupitelstvo. Reakce na návrh pirátů zjišťovala Veronika Neprašová

V budoucnu by proto strana chtěla, aby podobné velké kontrakty včetně pronájmů museli napřed odsouhlasit zastupitelé.

„My jsme navrhli, aby se takováto situace nemohla už v budoucnu opakovat, aby si zastupitelstvo vyhradilo pravomoc rozhodovat o veškerých kontraktech nad 50 milionů korun,“ říká Michálek.

Návrh předložili piráti na posledním mimořádném zastupitelstvu a u koalice s ním slavili úspěch.

„Já jsem si návrh přečetl, v mnohém je mi také sympatický, ale rád bych ho ještě prodiskutoval jak v rámci klubu sociální demokracie, tak v rámci koalice,“ reagoval Karel Březina z ČSSD.

Návrh pirátů má podporu koalice

Se svým kolegou ze zastupitelstva souhlasila i radní Jana Plamínková z Trojkoalice. „I mně připadá návrh pana kolegy Michálka velmi rozumný. Myslím si, že tam skutečně jistá díra, kterou by bylo potřeba zazáplatovat, je, a byla bych velmi ráda, kdyby se tak skutečně stalo, ale po normálním řádném projednání třeba na příštím jednání zastupitelstva.“

Piráti nakonec vyslyšeli výzvy svých kolegů a návrh stáhli. „Věříme tomu příslibu, že se nám podaří tuto věc schválit na příštím zasedání s podporou koalice,“ doufá šéf zastupitelského klubu pirátů Jakub Michálek.

Opozice návrh nejspíš nepodpoří. „Pokud budeme radě takto odebírat kompetence, potom rada do budoucna nemusí ani existovat,“ říká šéfka zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Podpora koalice by ale pirátskému návrhu bohatě stačila.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme