Zakladatelka soukromé univerzity je obviněna z úplatkářství

Před soudem dnes poprvé vypovídala zakladatelka a ředitelka soukromé Metropolitní univerzity Praha Anna Benešová. Čelí obvinění z úplatkářství, podplácení, zpronevěry a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Na úplatcích měla podle obžaloby rozdat 170 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Fotobanka stock.xchng

Uplácet měla převážně úředníky, aby její univerzita získala výhodnější nájem nebo mohla výhodněji odkoupit prostory pro školu. „Dále se jedná o proplácení prací, které byly prováděny pro obžalovanou z prostředků univerzity, a poskytování studia několika desítkám studentů zdarma bez hrazení školného a proplácení náhrad členům dozorčí a správní rady,“ uvedl státní zástupce Obvodního soudu pro Prahu 10 Marek Bodlák.

K Předávání úplatků docházelo podle Bodláka většinou osvědčeným způsobem: „V podstatě se jednalo o stejný způsob předávání peněz, kdy byly založeny v obálce v nějaké tašce s prospekty a vždy se jednalo o stejný způsob spáchání.“

Škola, která patří k jedněm z nejstarších a největších soukromých univerzit v Česku, tak měla podle žalobce navíc přijít o více než sedm milionů korun. Sama Benešová vinu odmítá. Hrozí jí trest od dvou do osmi let. Senát odročil další jednání na září.

Lenka Rafaelová, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme