Základní škole v Dubenci na Trutnovsku chybí peníze. Starosta žádá o příspěvky okolní obce

Dubenec na Trutnovsku žádá po okolních obcích příspěvek na provoz místní školy. Na její provoz totiž obec s necelými sedmi stovkami obyvatel doplácí ze svého rozpočtu. Peníze chybí především na platy učitelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třídní učitelka chválí své žáky | Foto: Tomáš Adamec

Kapacita základní školy v Dubenci, obce jen kousek od Dvora Králové nad Labem, je 220 žáků, aktuálně jich tam ale chodí jen 133. Dětí navíc stále ubývá.

Přijmete 18 dětí do první třídy, ale devatenáctičlenná devítka vám odejde,“ říká nezávislý starosta Dubence Jaroslav Huňat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Základní škole v Dubenci na Trutnovsku chybí peníze. Natáčel tam Václav Plecháček

S úbytkem žáků ubývají i peníze a obec tak provoz musí dotovat zhruba 240 tisíci korun ročně. Místních dětí je přitom ve škole jen padesát, tedy o něco víc než třetina. Zbytek je z okolních obcí a právě proto rozeslal Jaroslav Huňat dopis, ve kterém ostatní starosty žádá o finanční příspěvek na provoz.

Dostali ho i v nedalekém Lanžově. Tam jsou přitom v podobné situaci, provozují totiž mateřskou školku.

„My jsme loni zateplili objekt, dali jsme nová okna, dveře. Toto vše musí obec financovat sama. Nebo vybavení hřiště, aby tam bylo něco nového. To jsou náklady navíc, které jsou za obcí,“ popisuje nezávislá starostka Lanžova Alena Skořepová.

Také proto s příspěvkem na dorovnání platů učitelů v základní škole v Dubenci souhlasí. Definitivně ale musí rozhodnout zastupitelstvo, stejně jako ve tři kilometry vzdálených Doubravicích.

Tamní nezávislý starosta Miloš Valášek ovšem žádost Dubence odmítá: „V podstatě platy učitelů jdou ze státního rozpočtu prostřednictvím kraje. Takže my jako obce bychom měly suplovat financování státu. To se nám samozřejmě nelíbí.“

Podobně jsou názorově rozdělení i v dalších okolních obcích. Starosta Dubence bude mít možnost starosty a zastupitele přesvědčit v příštích týdnech, kdy se chystá vystoupit na jednotlivých veřejných zasedáních zastupitelstev.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme