Zálezlice chrání nová protipovodňová hráz, stavbu provázely nevysvětlitelné jevy

V Zálezlicích na Mělnicku slavnostně otevřeli hráz, která má v budoucnu ochránit obec před rozvodněnou řekou Labe. Patronem stavby je paralympionik původem ze sousedního Chlumína Jiří Suchánek, hráč stolního tenisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zálezlice na Mělnicku jsou znovu pod vodou, ochranná hráz nepomohla | Foto: Filip Jandourek

„Máme podobný osud. Já jsem se vyhrabal z toho dna, obec taky. Dneska obec nějakým způsobem funguje, to samé já. Pracuju, jezdím autem, reprezentuju ve stolním tenise," komentoval událost Suchánek.

Stavbu brzdily problémy s výkupem pozemků a archeologické vykopávky. Na místě dnešního valu totiž bylo v mladší době bronzové hradiště. Archeologové našli i kostry staré tři tisíce let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnešní datum si v Zálezlicích na Mělnicku, symbolu povodní před 11 lety, zapsali do kroniky pomyslným zlatým písmem. Dopoledne zde totiž slavnostně otevřeli hráz, která má v budoucnu obec ochránit před rozvodněným Labem. Natáčela tam Alena Rokosová

„Podle archeologovů to byli lidé, kteří byli odstrčeni od společnosti. Byli pohozeni do odpadních jam," doplnil starosta obce Jiří Čížek (SNK).

Nález doprovázely i nevysvětlitelné jevy. „Když vyhrabali největší kostru, tak se zastavily stroje, které dojížděly k tomu místu. Zastavily se hodiny na radnici," popsal události starosta.

Stavaři použili na protipovodňovou hráz 80 tisíc metrů krychlových zeminy a dalšího materiálu. Generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta potvrdil, že se jedná o na české poměry výjimečné dílo.

„Nemáme v České republice tolik zemních hrází, ochranných podél obcí, které by dosahovaly výšky čtyř metrů," dodal Šebesta.

Pokud by se opakovala povodeň z roku 2002, val by měl Zálezlice ochránit. Obec ale leží v sevření dvou řek, Labe a Vltavy. A právě v záplavové oblasti Vltavy leží část obce - Kozárovice, kterou chrání jen hráze na pětiletou vodu. Zálezlice proto chystají opatření, pro které našly inspiraci v jednom německém městě.

„Vybudovali si prostory, kam se můžou vystěhovat. Chtěli bychom něco podobného udělat. Máme vytipované domy, které jsou ohrožené. Na obecních pozemcích bychom vybudovali skladovací prostory," dodává starosta.

Lidé z postižených domů by pak měli svůj majetek uskladněný v těchto budovách, od kterých by měli klíče jen oni.

Nikola Bojčev, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme