Zálezlice hráz neochrání, nestihli ji dokončit. Obci hrozí stejné povodně jako před 11 lety

Obci Zálezlice na Mělnicku hrozí protržení hráze a opakování povodní z roku 2002. Starosta Jiří Čížek (Nezávislí) připravuje lidi z obce na evakuaci. Zatopená už je místní část Kozárovice, kde zasahují hasiči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zálezlice na Mělnicku jsou znovu pod vodou, ochranná hráz nepomohla | Foto: Filip Jandourek

Zálezlice se nemusí bát povodní, po deseti letech je ochrání hráz. Takovýto titulek se objevil před dvěma týdny v novinách. Obec, kterou v roce 2002 smetla velká voda z Vltavy, bojovala o svůj protipovodňový val. Problém byl s výkupem pozemků. Stavět se mělo začít letos, povodně ale přišly dříve.

„Hráz je ve výstavbě, má být dokončená v září. To je ten důvod, proč nám teď ještě nepomůže. My jsme se ji snažili provizorně zasypat, ale připravovali jsme se na vodu o avizovaném průtoku 2000 kubíků, teď už nám teče o tisíc víc a má přijít daleko víc. To sypaná hráz nevydrží. Začíná nám propouštět a voda prosakovat do vesnice,“ líčí aktuální situaci starosta Zálezlic Jiří Čížek.

Doufá, že vše dobře dopadne a nebude se opakovat scénář ze srpna roku 2002.

Zálezlice opět bojují s velkou vodou, část lidí odmítla evakuaci

Číst článek

„Někteří lidé jsou vystěhovaní už od včerejšího večera, někteří ještě zůstali, protože tam voda ještě nebyla. V současné době už je,“ dodává Čížek.

Zálezlice na Mělnicku jsou znovu pod vodou, ochranná hráz nepomohla | Foto: Filip Jandourek

Situace v obci se od rána výrazně zdramatizovala. Zálezlicím teď hrozí, že je velká voda smete z povrchu stejně jako před 11 lety. V obci tehdy spadlo přes 120 domů a škody dosáhly zhruba 200 milionů korun.

Obec Zálezlice leží nedaleko Mělníka, asi 5 kilometrů vzdušnou čarou od soutoku Vltavy s Labem

Lucie Husárová 1, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme