Zálezlice po 11 letech postihla povodeň, koncem roku zde otevřeli protipovodňovou hráz

Asi není nikdo, kdo by alespoň jednou neslyšel název malé obce na Mělnicku - Zálezlice. Ty se staly symbolem povodní v roce 2002. Voda tam tehdy strhla 120 domů. Letošní rok byl pro obec, která leží v sevření Labe a Vltavy, v mnoha ohledech zlomový. Znovu přišly povodně, díky kterým se také místní po jedenácti letech dočkali ochranné hráze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zálezlice na Mělnicku jsou znovu pod vodou, ochranná hráz nepomohla

Zálezlice na Mělnicku jsou znovu pod vodou, ochranná hráz nepomohla | Foto: Filip Jandourek

„Na to, že byl třináctý, tak byl šťastný,“ odpovídá starosta Jiří Čížek zvolený za Nezávislé na otázku, jaký byl pro Zálezlice rok 2013.

11. 12. 2013, to je den, který si budou místní pamatovat. Symbolika čísel jim to má usnadnit. Po jedenácti letech se totiž dočkali jeden a půl kilometru dlouhého valu, který má obec ochránit před velkou vodou. A to dokonce i o něco málo větší, než jaká přišla v roce 2002. A jak starosta Jiří Čížek v ten den okomentoval svůj pocit?

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelé Zálezlic mají radost z nové ochranné hráze

„Smíšený, velká radost a zároveň velká starost o to, že se to bude muset udržovat. Ta radost je ale větší.“

Rádi jsou i místní. I když ne všichni se stavbou valu souhlasili.

„Jsme rádi, už si plánujeme, že až bude sucho, tak si to celé projdeme. Je to v lidech, protože spousta lidí byla proti tomu. Kvůli kousku pole se tady všichni dohadovali.

A jak komentuje jedenáctiletou cestu za povodňovou ochranou starosta?

„Pořád jsem musel mluvit a mluvit. Musíte lidi přesvědčovat, že to tak bude dobré, že to bude perfektní a že se to vyplatí. Člověk musí být neoblomný a jít si za svým.“

Za svým si ale obec šla i po červnových povodních. Ty naštěstí obec ani zdaleka neponičily tak jako povodně před jedenácti lety. Rozestavěný val v záplavové oblasti Labe částečně pomohl, tlak vody ale nevydržela opravená hráz u Kozárovické tůně, která zase spadá do záplavové oblasti Vltavy. Ukázalo se, že není postavená jen z jílu a písku. Našly se v ní i kusy dlaždic, kabely, a dokonce i příbory.

„Bylo to přesně, jako když někde rozemelete barák. Vybavilo se mi to, co se tu dělo v roce 2002, kdy jsme měli domy vyvozené za obcí, kde byla velká drtička, která drtila materiál. Ten se poté vozil zpátky do vsi, aby se dorovnal terén,“ ukazoval mi starosta Jiří Čížek v červenci.

Firma, která měla stavbu hráze na starost, pochybení odmítala. Obec zvažovala i podání trestního oznámení pro obecné ohrožení. Nakonec dosáhla svého. Posudky potvrdily, že stavební materiál byl nevhodný, Povodí Vltavy dalo firmě výpověď a hráz opravila jiná společnost. Jenže Kozárovice, jedna z částí obce Zálezlice, ani tak nemají vyhráno. Chrání je jen hráze na pětiletou vodu a na lepší ochranu nejsou peníze. Obec proto chystá opatření, pro které našla inspiraci v jednom německém městě.

Své k tomu ale musejí říct ještě místní. Po letošním roce jsou tak Zálezlice před velkou vodou chráněné. Alespoň před tou největší jaká tu byla zaznamenaná, a to byla právě ta v roce 2002. Obec žije a o život tady mají zájem i další lidé, kteří se sem stěhují.

„Támhle stavějí myslivci novou chaloupku. Brzy tu bude zázemí, až sem přijedete za rok, bude to zase vypadat jinak. Budou tady vysázené stromy, bude se to tu zelenat. Bude to veselejší. Prostě jdeme dál,“ uzavírá starosta Jiří Čížek.

A.Rokosová, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme