Zálezlice vyčíslily škody po povodních na 50 milionů korun

Lidé z obecního úřadu, hasiči i sami obyvatelé Zálezlic nevědí, kam dřív skočit. Voda v obci na Mělnicku totiž opadla rychleji, než se čekalo, a zapotřebí je každé pomocné ruky. Škody jen na obecním majetku dosáhly téměř 50 milionů korun a v okolí obce jsou stále laguny, které se musí odčerpat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zálezlice na Mělnicku jsou znovu pod vodou, ochranná hráz nepomohla | Foto: Filip Jandourek

Ledničky, bojlery, televize – vše jde do kontejneru stejně jako sedací soupravy. Zhruba 40 domácností v Zálezlicích a přilehlé vsi Kozárovice odhaduje škodu v průměru na 200 tisíc korun. Na obecním majetku spočítali škodu na 50 milionů korun, což je desetinásobek letošního obecního rozpočtu.

„Těch šest lidí by podle mě stačilo na to, aby se tam udělal plot…“ Starosta Zálezlic Jiří Čížek diskutuje s velitelem hasičů aktuální plán. Lidí je totiž málo a ti, co zůstali, nevědí, co dřív.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Zálezlicích informoval redaktor Robert Mikoláš

Čerpat, čerpat a čerpat. To jsou v tuto chvíli nejčastěji používaná slova. Voda v obci už sice zcela opadla a do Zálezlic zase jezdí autobusy, na okolních polích se ale stále drží rozsáhlé laguny a ty musí co nejrychleji zmizet.

Pražící slunce z nich může velmi rychle udělat zapáchající plochy, ke kterým se navíc budou stahovat mračna komárů.

Ani pak ale práce na odstraňování škod neskončí. Na polích se válejí hromady naplavených odpadků, je třeba odstranit mrtvoly uhynulých zvířat.

Nejdůležitější je ale dokončení protipovodňové hráze. V samotných Zálezlicích chybí zhruba třetina, i kvůli tomu obec voda minulý týden zatopila.

A podobné je to v přilehlé vsi Kozárovice. Tamní stoletá hráz byla poškozena v roce 2002 a opravy potřebují i další narušené části, čeká se tedy na Povodí Vltavy, aby s rekonstrukcí co nejrychleji začalo.

Robert Mikoláš, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme