Žamberk dá do energetických štítků desítky tisíc, podle starosty zbytečně

Za povinné průkazy o energetické náročnosti, jejichž součástí je i energetický štítek, svých sedmi budov zaplatí Žamberk desítky tisíc korun. Podle starosty Jiřího Dytrta to jsou zbytečně vyhozené peníze, které by město mohlo využít jinak, například na opravu chodníků nebo výměnu oken ve školách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice v Žamberku

Radnice v Žamberku | Foto: pampeliska.cz

„Jedná se pouze o potvrzení toho, že ty objekty mají takovou a takovou náročnost, čili že splňují parametry energetických auditů,“ říká starosta Žamberka s tím, že pro město to není vůbec efektivní.

„Protože se jedná o budovy, které budeme používat i do budoucna. A předpokládám, že budou trvale ve vlastnictví města Žamberk. Nebudeme je prodávat a není tedy důvod, abychom museli pořizovat tento energetický štítek,“ vysvětluje.

Povinnost opatřit energetickým štítkem nemovitosti, které budou chtít prodat nebo pronajmout, nastala vlastníkům nemovitostí od začátku letošního roku. Vyplývá z novely zákona o hospodaření energií, která vešla v platnost 1. ledna tohoto roku a která vychází z evropské směrnice.

Energetické štítky mají nové nájemce nebo kupující informovat o provozních nákladech nemovitosti na energie, podobně jako dnes štítky na elektrospotřebičích. Toto nové opatření by mělo vést k nižším nákladům domácností či jiných subjektů za energie.

Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme