Zámecká sýpka v Raduni se konečně otevírá veřejnosti

Kdysi v ní ležely tuny obilí a pro zámek v Raduni byla nepostradatelnou součástí. Dnes se po letech opět dočká stejného privilegia. Jen místo pšenice a ječmene bude před nečasem ukrývat turisty. Řeč je o historické barokní sýpce, kde se už za pár hodin otevře nové návštěvnické centrum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchrana staré sýpky | Foto: Martin Knitl

Poslední úpravy a z Popelky se může sýpka stát opět plnohodnotnou součástí zámeckého areálu.

Zachránit se ji totiž podařilo za minutu dvanáct, říká kastelánka Eva Kolářová: „Objekt je z roku 1752 a vlastně do naší doby dožíval jenom silou vůle. Stav zámecké sýpky byl havarijní.“

Díky štědré dotaci z ministerstva kultury, která pokryla většinu z dvacetimilionových nákladů, se ale ruinu podařilo během dvou let kompletně opravit a už dnes přivítá první návštěvníky. V bývalém skladu obilí na ně čeká nová pokladna, toalety, prodejna suvenýrů a občerstvení. A tady výčet rozhodně nekončí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Raduně zamířila redaktorka Kateřina Daňková

„V přízemí bude ta návštěvnická část, servisní. A pak budou mít návštěvníci přístup zase volně do prvního patra. Tady jsme naplánovali expozici o zámeckém areálu, o jeho historii, dějinách, proměnách,“ popisuje kastelánka.

Slavnostní otevření čeká nové návštěvnické centrum ve 14 hodin a v centru pozornosti bude i celé dnešní odpoledne. O sýpku se bude totiž i bojovat.

„Zinscenujeme selskou rebelii, která je potlačena vojsky. Takže nejdřív se naši ministři zúčastní této rebelantské akce a pak je pozveme pro zklidnění na nějaký koncert nebo něco takového,“ uzavírá kastelánka Eva Kolářová.

Během sezóny pak raduňský zámek plánuje veřejnosti zpřístupnit také nový prohlídkový okruh severním křídlem, kde ukáže pokoje personálu nebo pánský salonek.

Kateřina Daňková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme