Zámecký park v Poběžovicích má novou chloubu. Hraběnku Mitsuko připomíná japonská zahrada

Novou dominantou poběžovického zámeckého parku je japonská kamenná zahrada. Odkazuje na provázanost místního zámku se slavnou japonskou hraběnkou Mitsuko, která tady žila začátkem 20. století.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraběnku Mitsuko připomíná v zámeckém parku v Poběžovicích japonská zahrada

Hraběnku Mitsuko připomíná v zámeckém parku v Poběžovicích japonská zahrada | Foto: Monika Červená | Zdroj: Český rozhlas

„Název zahrady je Coudenhove-Kalergi Zen zahrada míru. Symbolizuje mír po obou stranách hranice a mezi kontinenty. Měla by přinášet pocit soudržnosti s rodinou, úctu k sousedům, domovu a místu, kde žijeme,“ vysvětluje předsedkyně spolku Poběžovice-Ronšperk Jana Podskalská.

Zahradu tvoří přibližně dvacet velkých kamenů. Součástí jsou také menší kamínky a nejmenší oblázky, které symbolizují vodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zámecký park v Poběžovicích má novou chloubu. Hraběnku Mitsuko připomíná japonská zahrada. Natáčela redaktorka Monika Zettlová

„Kameny si vybíral japonský architekt Kanji Nomura, který patří k deseti nejlepším architektům v Japonsku. Kameny pocházejí z místních zdrojů,“ popisuje Podskalská a dodává:

„Dva nejvýraznější kameny se k sobě tulí - je to hraběnka Mitsuko a její manžel Heinrich neboli Jindřich. Další kameny, které vypodobňují ostatní členy rodiny, nemají konkrétní pojmenování, protože každý kámen žije životem toho, kdo se na něj dívá.“

Patronkou a iniciátorkou vzniku nové zahrady je Japonka Masumi Böttcher-Muraki, která dlouhodobě žije v německém Mnichově.

„Už jsme delší dobu v kontaktu. Masumi Böttcher-Muraki vykonala v Poběžovicích neuvěřitelné množství práce už v první vlně oprav zámku. Má na svém kontě mnoho euroasijských projektů. Jednoho dne přijela a řekla si, že to s námi zkusí,“ vzpomíná Jana Podskalská.

Hraběnku Mitsuko připomíná v zámeckém parku v Poběžovicích japonská zahrada | Foto: Monika Zettlová

Japonská kamenná zahrada je připomínkou pobytu japonské hraběnky Mitsuko na zámku v Poběžovicích.

„Říká se, že hraběnka Mitsuko Aoyama Coudenhove-Kalergi byla první Japonkou, která v 19. století žila na území Evropy. Její život tady nebyl úplně šťastný, protože jako docela mladá se sedmi dětmi ovdověla. Nerozuměla česky, musela se naučit spravovat panství. Chvíli, asi do roku 1922, žila i na nedaleké Pivoni, odkud odešla do rakouského Mödlingu, kde dožila u své dcery Olgy,“ vypráví Podskalská.

Nová japonská kamenná zahrada má přitáhnout pozornost i k místnímu zámku, který už víc než dvacet let čeká na záchranu. Majitelem památky je město Poběžovice, které ale nemá na opravy peníze.

„Myslím si, že se začíná blýskat na lepší časy. I díky tomu slavnostnímu otevření proběhla nějaká setkání a doporučení je takové, že pokud chce město získat na obnovu památky větší finanční prostředky, tak existuje jediná cesta, a to pokusit se zámek prohlásit za národní kulturní památku,“ dodává starosta Poběžovic Hynek Říha z ODS.

Celý tento proces by podle něj mohl trvat přibližně jeden rok.

Monika Červená, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme