Zámecký park ve Vlašimi byl vybrán mezi pět nejhezčích v zemi

Zámecký park ve Vlašimi se dostal mezi pět nejhezčích parků v zemi. Je výjimečný už svou polohou, nachází se v samotném centru města. Za poslední roky prošel velkou proměnou, vysazeno bylo přes dvacet tisíc keřů a tisíc stromů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámecký park | Foto: Aleš Spurný

Kromě nových výsadeb si návštěvníci si mohou prohlédnout také tři zachovalé brány a Čínský pavilon.

„V přední části byly vysazeny zajímavé druhy stromů, před vlastním zámkem byly provedeny výsadby několika okrasných živých plotů v takovém tom francouzském stylu tak, jak ho lidé znají z těsného okolí většiny zámků,“ popisuje proměnu parku Karel Kříž, který se sám na obnově podílí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prohlídka zámeckého parku s Karlem Křížem

Mezi největší vzácnost zámeckého parku patří stovka dubů, jejichž stáří se odhaduje na tři sta let.

„Z hlediska atraktivnosti i z hlediska vzácnosti ochrany přírody jsou nejvzácnější právě staré duby, které tvořily kostru zámecké obory už v polovině 18. století. Nikdo neví, jak jsou staré, ale jejich stáří se odhaduje minimálně na tři sta let,“ dodává Karel Kříž.

Změny parku spočívaly také v tom, že odkryly průhledy na zajímavá místa. Jedním z nich je takzvané kněžnino koupadlo, které muselo projít poměrně náročnou rekonstrukcí.

„Bohužel padlo v době, kdy se zámecký park otevřel veřejnosti. Údajně ho vlašimští občané rozebrali na cihly. Je to škoda samozřejmě, stál tady takový altán nad vodou. Po spolupráci s městem se podařilo zrekonstruovat, nikoliv altán, ale aspoň původní kněžnino koupadlo plus přístupovou cestu po skále k němu,“ vysětluje Kříž.

Stále se pracuje na obnově původních zámeckých rybníčků a slepého ramene Blanice. Částečně se prý podařilo opravit i náhon starého mlýna.

Maňourová Anna, Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme