Zámek, kde je vystavena Muchova Epopej, je zchátralý

Pro dvacítku obřích pláten Alfonse Muchy Slovanská epopej se v hlavním městě stále marně hledá místo. Před osmdesáti lety malíř cyklus daroval Praze, ale plátna o českých dějinách jsou vystavená už pětačtyřicet let na zámku Moravský Krumlov.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej

Slovanská epopej | Foto: kultura.praha-mesto.cz

Pro tamní radní je Muchova Epopej hodně důležitá a nechtějí se jí vzdát, přestože zámek, ve kterém jsou obrazy s pojistnou hodnotou tři a půl miliardy korun umístěné, je zchátralý - a opravy se hned tak nedočká.

V současné době tak zámek ani není v rekonstrukci. "Protože nelze uskutečnit záměr, vybudovat zde kongresové centrum, neboť není vhodná doba," podotkl starosta města Jaroslav Mokrý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Michaela Vetešková navštívila moravskokrumlovský zámek.

Zároveň zdůrazňuje, že Muchova plátna kontrolují několikrát ročně odborníci a odmítá tvrzení, že by v Rytířském sále a zámecké kapli bylo obrazům špatně.

Obavy lidí, co bude s Moravským Krumlovem, až o Slovanskou epopej přijde, nepřímo potvrzují reakce správkyně zámecké galerie Makovičkové. "Když město přijde o Slovanskou epopej, přijde o velký tahák, o kupu návštěvníků a cestovní ruch. Je to velký magnet, který do Moravského Krumlova přiláká všechny návštěvníky," řekla.

Fasáda původně renesančního zámku je oprýskaná a vstup do areálu působí dost omšele. Nicméně vnuk Alfonse Muchy John je za Moravský Krumlov vděčný.

'Bez Krumlova by Epopej nebyla'

"Díky bohu, že Moravský Krumlov existuje. Bez Moravského Krumlova by dnes asi Epopej neexistovala," myslí si John Mucha. Proto chce vnuk Alfonse Muchy a prezident stejnojmenné nadace, aby cyklus jeho dědečka v Moravském Krumlově zůstal, a to doby než Praha pro Slovanskou epopej postaví nový pavilon nebo muzeum.

Do Moravského Krumlova přijede skoro 40 tisíc lidí ročně jenom kvůli Slovanské epopeji, dozvídáme se ještě od správkyně galerie. Město má z prodeje lístků asi milion korun.

Zámek Moravský Krumlov patří Inchebě. Společnost existuje 17 let a organizuje výstavy i veletrhy. Před šesti lety uzavřela s hlavním městem Prahou smlouvu na pronájem areálu Výstaviště. Také v moravskokrumlovského zámku chtěla vybudovat kongresové centrum za asi jednu miliardu korun, ale v současné době jsou tyto plány Incheby u ledu.

Ředitel marketingu Incheby Radovan Ježovič uvedl, že v době nákupu zámku byla stavba ve zdevastovaném stavu. "Kupovali jsme ho v držbě právě kvůli tomu, abychom pomohli Slovanské epopeji a městu jsme to pronajali za 10 korun, aby město mělo důstojný prostor, kam může plátna umístit," řekl Radovan Ježovič.

V nejbližších dnech by se mělo odehrát další jednání zástupců Nadace Alfonse Muchy a pražského magistrátu o převezení díla do hlavního města.

Dvacet pláten o slovanských dějinách poprvé a naposledy vystavil Alfons Mucha roku 1928 ve Veletržním paláci v Praze. Protože se pro obrazy o velikosti 8x6 metrů nenašlo v hlavním města místo, byly svinuty na cívky a uschovány v klášteře svaté Anežky a na Strahově. Tam přečkaly druhou světovou válku. Když je pak odborníci rozvinuli, zjistili, že jsou poškozeny. Při jednání, kde Slovanskou epopej trvale vystavit, byl také radní z Moravského Krumlova a ten nabídl prostory tehdy opuštěného zámku.

Michaela Vetešková, Alice Kottová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme