Zámek Stvolínky ukrývá normalizační přestavbu i cenné barokní fresky

Zcela výjimečně se pro veřejnost otevřel zámek ve Stvolínkách na Českolipsku, který je kvůli dlouhodobé rekonstrukci přístupný jen zřídka. Obec se rozhodla zájemce seznámit nejen s jeho historií, ale také s tím, jak stavba dopadla kvůli zásahům v době normalizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Stvolínky | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Prohlídka zámku začala na nádvoří. Návštěvníci viděli nejen vysklená okna, ale také popadanou omítku nebo podepřená průčelí. Stvolínecký zámek je i přes snahu obce stále v dezolátním stavu.

„Problémem je to, co se stávalo zámkům v padesátých letech, kdy byly zabavovány původním majitelům. V tomto případě to bylo litoměřické biskupství, kterému patřil 300 let,“ říká průvodce Jiří Bartoš Sturz.

Pak zámek připadl zemědělskému družstvu v Zahrádkách. Největší rána ale podle Sturze přišla v době normalizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Tomáše Mařase z výjimečné prohlídky zámku ve Stvolínkách na Českolipsku

„Nedoběhla pečlivá rekonstrukce pro potřeby okresního archivu v České Lípě. Tehdy zlikvidovali renesanční komíny a zámek zůstal v torzálním stavu. Nešťastná byla také renovace střechy,“ vysvětluje Sturz, který zároveň pomáhá obci s obnovou zámku.

Cenné barokní malby

Přízemí zámku je méně zdevastované než nádvoří. Cestou do prvního patra si mohli návštěvníci v mezipatře prohlédnout místnost, kde kdysi býval záchod. Ve zdi zeje díra a překlad nad oknem drží jen silou vůle.

„Toto je socialistické křídlo, které nám po sobě zanechal reálný socialismus z dob, kdy tu byl okresní archiv,“ upozorňuje nezávislá starostka Stvolínek Pavlína Ištoková. Dřevěné podlahy nahradila normalizační podlahová krytina.

Barokní výzdoba zámku Stvolínky | Foto: Tomáš Mařas

Další část zámku ovšem má zachovanou původní dřevěnou podlahu starou 300 let. Ta se podle Pavlíny Ištokové natírala volskou krví.

„Jsou tu i krásná kamna z přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Všechny místnosti v prvním patře byly vyzdobeny freskami a malbami. Jedná se většinou o velmi cenné barokní malby,“ doplňuje starostka.

Pokud se nevyskytnou překážky, chce obec zámek veřejnosti opět zpřístupnit na jaře příštího roku.

Nádvoří zámku Stvolínky | Foto: Tomáš Mařas

Tomáš Mařas, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme