Zámek v Buštěhradu zůstává Rathovým 'pohrobkem'. Kraj se do oprav ještě nepustil

Středočeský kraj si stále neví rady se zámkem v Buštěhradu na Kladensku. Památka, kterou chtěl opravovat už někdejší hejtman David Rath, dál chátrá. Rath už je rok nepravomocně odsouzený za korupci - mimo jiné právě i v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí zámeckého areálu. Opravená je zatím jenom jeho menší část, kterou vlastní místní radnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek v Buštěhradu | Foto: Kristýna Vašíčková

Se starostkou Danielou Javorčekovou z nezávislého sdružení Společně vcházíme do přízemí středního křídla. „Tady za zdí už začíná krajská část. Teď stojíme v prostoru budoucího infocentra. V příštím roce na něj budeme žádat dotaci. Bude mít vlastní zázemí, bude tady i malé občerstvení, expozice o městě,“ podotýká.

Původní plán byl vybudovat infocentrum v knihovně. „Ale potom se nám víc líbila tady ten model, protože v knihovně zase tolik místa nemáme. A tyto prostory pro to budou velice pěkné,“ dodává Javorčeková. Ve vyšších patrech by pak měly vzniknout prostory pro městský úřad. „To znamená kanceláře nebo i konferenční prostory,“ doplňuje starostka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké jsou záměry kraje se zámkem v Buštěhradu. Na místo se vydala reportérka Kristýna Nevanová

Rozdíl mezi městskou částí a krajskou je vidět na první pohled. „Někdo to okomentoval jako hranice Království krále Miroslava a Půlnočního království,“ uzavírá Javorčeková.

Převedení zpět na město?

Okna v prvním patře jsou zatlučená prkny, omítka na mnoha místech opadává. Kraj podle hejtmana Miloše Petery z ČSSD s rekonstrukcí ještě nezačal, protože pro prostory nenašel vhodné využití.

„Jedna varianta je z toho udělat kulturní stánek, uvažovalo se o zřízení sociálního zařízení. Hledáme i vhodného investora, který by tam mohl něco vybudovat, ale musíme to velmi vážně zvažovat, protože to je zásadní rozhodnutí,“ říká Petera.

Další možností je také to, že by svou část zámku kraj převedl zpátky na město. „Ve stejných podmínkách jako to bylo převedené na nás. Myslím si, že to bylo za korunu, takže já bych se tomu nebránil,“ dodává hejtman.

Starostka Daniela Javorčeková se ale domnívá, že by se o budovu měl postarat kraj. Jednak proto, že jde o památku, a o ty svoje by měl podle ní pečovat, a taky proto, že rekonstrukce bude nákladná. Hejtmanství totiž počítalo s více než sto miliony korun.

ČRo, Kristýna Vašíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme