Zámek v Moravském Krumlově je na prodej

Nejen karlovarský Grandhotel Pupp, ale také zámek v Moravském Krumlově je na prodej. Obě nemovitosti nabízí britský realitní portál. Majitel zámku, společnost Incheba Praha připouští, že firma nemá pro renesanční stavbu využití, a proto ji prodává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek v Moravském Krumlově potřebuje opravy | Foto: Michaela Vetešková | Zdroj: Český rozhlas

V prostorách renesančního zámku je zatím expozice Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy. Starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý doufá, že ani případná změna vlastníka zámku nebude mít na epopej vliv.

„Za žádného z majitelů ho neovlivnila, tak doufám v dohodu i s dalším majitelem a v nájemní smlouvu na ty prostory. Protože ten zámek jako takový je bez velkých oprav nevyužitelný pro jiné účely a tyto výstavní prostory, ten obrovský sál 312metrový, sám osobě není využitelný pro nic jiného.“

Starosta Moravského Krumlova Radiožurnálu také řekl, že informace o prodeji zámku ho překvapila. Město o jeho koupi neuvažuje, protože na něj nemá peníze.

„Kdyby nám ho někdo věnoval jako mecenáš za korunu, jak se to dělává a jak ho dostala původně jedna společnost od státu, tak bychom se o něj ucházeli a byli bychom rádi, že ho máme,“ dodal starosta.

Od září měla být Slovanská epopej dočasně ve Veletržním paláci v Praze. Radnice Moravského Krumlova ale kvůli požadavku Muchovy rodiny dočasně zakázala dílo stěhovat.
A to až do vyřešení právních nejasností spojených s darovací smlouvou, kterou Mucha věnoval epopej Praze.

Ta spolu s Galerií hlavního města podala žalobu k soudu, který rozhodl, že Moravský Krumlov musí epopej vydat pro připravovanou výstavu v Národní galerii. Vlastnictví obrazů ale budou zřejmě řešit jiné soudy.

Martin Drtina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme