Zámek v Zákupech se návštěvníkům po 40 letech otevírá v plném rozsahu

Zámek v Zákupech na Českolipsku se návštěvníkům otevírá v plném rozsahu, a to poprvé od roku 1976. Samostatný okruh s hostinskými pokoji je věnovaný 100. výročí úmrtí Františka Josefa I. jako předposledního majitele. Dalším oživením budou například tři nové pokoje, které připomenou starší historii zámku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z pokojů prohlídkové trasy zákupského zámku | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

„Snažili jsme se té prohlídkové trase dát logiku, aby návštěvník měl nejen na co koukat, ale aby mu tady měl průvodce i co říkat. Jednoduše řečeno, aby ta prohlídka byla příběhem," řekl Vladimír Tregl z Národního památkového ústavu na Sychrově.

„Rozdělujeme zámeckou trasu na dvě. K té stávající, kde byly reprezentační pokoje a soukromý byt císaře Ferdinanda a jeho manželky, připojíme navíc tři pokoje, které byly několik let uzavřené z důvodu rekonstrukce,“ doplnil kastelán zámku Petr Weiss.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zámku v Zákupech, který se poprvé od roku 1976 návštěvníkům otevřel v plném rozsahu, natáčel Tomáš Mařas

Tady si budeme povídat o starší historii ještě před příchodem Ferdinanda. V roce 1817 byly Zákupy povýšeny na vévodství a vévodou zákupským se stal Orlík, syn Napoleona Bonaparte a Marie Luisy."

Kromě podobizen na stěnách připomíná Napoleona Orlíka návštěvníkům ještě několik věcí.

„Je tu jeho cvičebnice italštiny, která je kuriozním sběratelským kouskem. Pak je tady například dobová kniha, která pojednává o Orlíkovi," popsal Petr Weiss.

V jedné z místností odborníci restaurovali potahy i závěsy. Na látkách je geometrický vzor, kde převažuje modrá a bílá barva. Čalounění restaurovali podle závěsů.

„Celá práce se dělala ručně pomocí šití a klasickými restaurátorskými metodami. V okamžiku, kdy jsme pověsili závěsy, bylo jasné, že bude nutné je v místnosti doplnit něčím dalším,“ vysvětlila restaurátorka Vladimíra Lipská.

„V naší sítotiskové dílně jsme vzor zjednodušili, natiskli a dodali v původní barvě."

Pokoj s restaurovaným čalouněním a závěsy | Foto: Tomáš Mařas

Zákupský zámek nabídne i zcela nový okruh v severním křídle a části západního, kde byly hostinské pokoje.

„Po čtyřiceti letech znovu zpřístupňujeme zámek v tomto rozsahu. Na hostinském okruhu budou čtyři pokoje, které jsou zcela nově zrestaurované. Další pokoje budou také zařízené. Jsou to dvě místnosti, které si na rekonstrukci musí ještě počkat," dodal Petr Weiss.

V místnostech je vidět stále poškozený strop s výzdobou malíře Navrátila. Reinstalace zámku, která probíhá už deset let, má obnovit původní funkci místností a maximálně uplatnit původní mobiliář.

Nové pokoje jsou veřejnosti přístupné od prvního června.

Jeden z pokojů prohlídkové trasy zákupského zámku | Foto: Tomáš Mařas

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme