Zámek ve Svijanech čeká rekonstrukce, vznikne tam muzeum a kulturní centrum

Renesanční tvrz ve Svijanech na Liberecku čeká rekonstrukce. Budovu ze 16. století, na jejíž podobě se podepsal čas i necitlivé stavební zásahy, se rozhodl její majitel – pivovar Svijany – zachránit. V budoucnu by tam mělo být třeba archeologické muzeum, výstava o pivovarnictví nebo návštěvnické centrum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek ve Svijanech na Liberecku | Zdroj: ČTK

Renesanční tvrz až do zestátnění v roce 1945 vlastnili postupně Vartemberk, Šlik, rody Valdštejnů a Rohanů. Pak začala postupně chátrat.

„V průběhu socialismu byl zámek zdevastovaný úplně nejvíc, všechny možné historické věci se zbouraly a postavila se tam noclehárna pro dělníky, kteří nocovali v pivovaře, protože během socialismu byly platy v pivovarnictví mrňavý a nikdo tam nechtěl dělat. Měli tam jenom lidi, co měli hodně pozitivní vztah k alkoholu a museli jim vlastě sehnat i bydlení, takže se z toho udělala taková skoro paneláková ubytovna,“ říká ředitel pivovaru Roman Havlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zámku ve Svijanech natáčela redaktorka Eva Malá

Necitlivé úpravy se dělaly také za posledního předchozího vlastníka, který chtěl zámek zasvětit Rytířskému řádu sv. Václava. Například původní kapli s pozdně renesanční malbou na klenutém stropě změnil na moderní byt s klasickou plovoucí podlahou.

Historicky pivovar vždycky patřil k zámku. „My jsme tady v tom regionu vyrostli. Myslím, že je to takové naše dědictví a taková povinnost trochu se o zámek postarat, protože je to nádherná budova, a jinak by to spadlo,“ dodává ředitel pivovaru Havlík.

Rekonstrukce by měla přiblížit zámek někdejší podobě. „Všechny nové přístavby se budou rušit, aby prostor byl tak, jak zhruba vypadal někdy v 19. století,“ poznamenává správce zámku Vít Pražák.

Zrestaurovat by se měla třeba pozdě renesanční výmalba, původní parkety, které byly kdysi zalité asfaltem, nebo renesanční prvky na fasádě.

Zámek ve Svijanech na Liberecku | Foto: ČTK

Rekonstrukce bude probíhat na několik etap. Ta první počítá mimo jiné se vznikem archeologického muzea.

„Zámek se nachází v nalezištích z doby bronzové – Příšovice, pohřebiště na Cecilce,“ vysvětluje projektová manažerka Markéta Tumová. Právě tam nalezené předměty by měly tvořit základ expozice. „Tak se ty nálezy dostanou vlastně z depozit muzea do zámku,“ dodává Tumová.

Část expozic bude patřit také novodobější historii i pivovaru a v přilehlé budově bývalé školy vznikne návštěvnické centrum. První návštěvníky by měl zámek přivítat v létě příštího roku.

Eva Malá, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme