Zámek Zelená Hora zůstává pro návštěvníky uzavřený. Otevře se v létě jen mimořádně

Zámek Zelená Hora je dominantou Nepomucka a také baštou Švandrlíkových Černých baronů. Přestože na většině památek začíná turistická sezona, zelenohorská památka zůstává uzavřená. Po několika letech navíc přišel zámek i o nájemce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelená Hora | Foto: Monika Červená

„Čo bolo, to bolo. Terazky som majorom.“ Kdo by nepoznal jednu z nejznámějších hlášek z filmu Černí baroni. Podívat se ale do míst, kde se film natáčel, je nejen pro filmové příznivce, ale i další případné návštěvníky velmi obtížné.

„Stav zámku není takový, aby se tady mohlo něco dělat každý den. Není tady sociální zázemí, není tekoucí voda ani elektřina. Takže objekt v současnosti není v takovém stavu, aby se tady celé léto mohlo něco dít,“ vysvětluje Pavel Motejzík z mikroregionu Nepomucko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zámek Zelená Hora, známý také díky románu Švandrlíka Černí baroni, zůstává i letos pro návštěvníky uzavřený, po několika letech navíc přišel i o nájemce. Natáčela tam Monika Zettlová

Zámek vlastní malá obec Klášter, která před lety památku na šedesát let pronajala francouzské společnosti. Ta původně chtěla zámek opravit a přebudovat ho na hotel a pivovar, ale zůstalo jen u plánů. Proto obec smlouvu ukončila.

„Dopadlo to špatně, museli jsme přistoupit k vypovězení nájemní smlouvy samotného zámku. Veškerá starost zůstávala na obci. Francouzská společnost se podílela jedině na ostraze, tu obci Klášter na základě smlouvy proplácela. Já tomu říkám všimné, protože to ani nemůžeme brát jako hlídání,“ naznačuje starosta Kláštera Zdeněk Bartošek.

Za šest let se francouzská společnost na zámku do žádných oprav nepustila. Obec Klášter, která hospodaří ročně s třímilionovým rozpočtem, se tak s pomocí dotací snaží alespoň o dílčí opravy.

Divadelní sál | Foto: Pavel Halla

„Momentálně opravujeme zimní zahradu zvanou sala terrena. V první etapě proběhlo zakonzervování, odizolování a byla udělaná statika. Teď jdeme do horního patra, kde budou balustrády, bude tam provedeno zábradlí, položena dlažba a odvodnění, dále bude doplněno schodiště. Příští rok se pak dodělají okna a pobočné zábradlí na schodišti,“ popisuje plány starosta.

Obec teď podle Zdeňka Bartoška hledá pro zámek nového nájemce. „Máme určité náznaky ze zahraničních skupin, jako Jižní Amerika nebo Kanada. Ale až něco uvidíme na papíře, může zastupitelstvo o něčem jednat. Samozřejmě jsme se ponaučili od francouzské společnosti, že sliby jsou jedna věc a realizace druhá."

I když je zámek běžně nepřístupný, také letos budou mít lidé šanci si památku mimořádně prohlédnout. Podle Pavla Motejzíka to bude během dvou srpnových víkendů.

„Je připraven bohatý kulturní program, bude tady například barokní loutková opera Kouzelná flétna a barokní noc v zámku,“ popisuje.

Zámek má téměř 150 místností | Foto: Pavel Halla

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme