Zaměstnanci litvínovského Unipetrolu se po čtvrteční havárii vrátí do práce

Šest dnů po havárii v litvínovském Unipetrolu se do chemických závodů vrátí zaměstnanci. Do továrny by podle vedení firmy měli nastoupit zítra. Ti, co pracovali na požárem zničené etylenové jednotce, nastoupí na náhradní práci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasičům se podařilo dostat pod kontrolu požár v areálu chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova na Mostecku

Hasičům se podařilo dostat pod kontrolu požár v areálu chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova na Mostecku | Foto: Hasičský záchranný sbor ČR

„Předpokládám, že zítra nikdo nezůstane doma. Je tu spousta práce. Myslím si, že bude omezený přístup. Samozřejmě domluvíme s Českou policií další kroky, které můžeme udělat,“ řekl generální ředitel chemičky Marek Switajewski.

Podle vedení společnosti by jednou z možných příčin mohlo být přerušení dodávek vody, která etylenovou jednotku chladila.

„Zdrojem té mimořádné události nebyla etylenová jednotka. Zdroj přišel z vodáren, chyběla chladící voda. Vyšetřovací komise musí zjistit, proč najednou hladina chladicí vody v jednotce nebyla dodávaná, pak se zvýšily teploty a tlaky uhlovodíkových plynů, etylenové jednotce jsme měli výbuch a následně požáry.“

Teď na místě pracují vyšetřovací týmy hasičů a policistů. Příčina havárie se bude šetřit minimálně několik týdnů, možná i měsíce.

Podle Switajewského nedošlo během havárie k žádným ekologickým škodám, prokázala to měření hasičů i inspekce životního prostředí.

„Ta událost neměla žádný vliv na životní prostředí. Uhlovodíky byly spalované před požárem, nebylo tam žádné ohrožení životního prostředí mimo nějakých malých látek sazí, které se uvolňovaly při spalování,“ dodal Switajewski.

Několikadenní výpadek prý nebude mít žádný vliv na cenu paliv ani na zásobování čerpacích stanic, kterým dodává palivo Unipetrol. Mírně omezená bude výroba nafty, výroba benzínu by se ale měla rozeběhnout už od zítřka.

Celkové škody bude možné sečíst až poté, co své šetření na místě dokončí policisté a hasiči. Jisté je, že bude trvat několik měsíců, než se vše v chemičce dostane do stavu před čtvrteční havárií.

Dnes v 18 hodin začne poslední jednání krizového štábu Unipetrolu, při němž by mělo padnout rozhodnutí o obnovení tramvajové dopravy z Mostu do Litvínova.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme