Zaměstnanci Škody Auto hrozí kvůli mzdám několikadenní stávkou

Odbory automobilky Škoda Auto hrozí tří až pětidenní stávkou. A to v případě pokud firma nezvýší mzdy svým zaměstnancům o více než tři procenta. Odbory a zástupci firmy se sejdou zítra. Za vyšší mzdy dnes demonstrovaly před budovou vedení automobilky v Mladé Boleslavi tisíce zaměstnanců. Odbory se s firmou na růstu mezd zatím nedohodly. A to přesto, že kolektivní smlouva vypršela na konci března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před budovou vedení automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi demonstrovaly tisíce zaměstnanců za vyšší mzdy | Zdroj: ČTK

Odbory chtějí docílit zvýšení mzdy zaměstnancům o pět procent. Argumentují tím, že společnost rekordně vyrábí i prodává. Šéf odborů Jaroslav Povšík říká, že pokud firma peníze nepřidá, jsou připraveni stávkovat:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na protestu zaměstnanců Škody Auto v Mladé Boleslavi kvůli platům natáčel Radek Duchoň

„Máme docela velkou sílu a organizovanost, takže zhruba tři dny bychom udělali nanečisto a pak bychom šli do časově neomezené stávky.“

Mluvčí automobilky Jana Bahníková uvádí, že vedení firmy bude se zaměstnanci dál jednat:

„Zaměstnanci mají právo dát najevo svůj názor formou, kterou si sami zvolí. My toto právo plně respektujeme. Naše poslední nabídka byla tři procenta.“

Podle vedení firmy je to vzhledem k dalším bonusům, které zaměstnanci dostávají, dost.

Mezi ty hlavní patří dalších 25 tisíc korun, které dostanou na ruku jako variabilní část bonusu. S dalšími odměnami, které dostanou před letními dovolenými a před Vánoci, to dělá ročně asi 60 tisíc korun navíc.

Firma také nabízí navýšení měsíčního příspěvku na doplňkové penzijní připojištění, ve dvou krocích to bude až 900 korun.

Jednání o nové podobě smlouvy

V Mladé Boleslavi jsou vždycky před koncem platnosti kolektivní smlouvy k poslednímu březnovému dni bouřlivá jednání o její nové podobě. Většinou se ale podmínky podaří dojednat.

Letos jsou jednání ještě ostřejší. Odboráři, kterých se zastává i vedení Českomoravské konfederace odborových svazů, chtějí prosadit třeba takzvaná flexikonta. To je pružná pracovní doba podle toho, jak to vyžaduje výroba.

Přehrát

00:00 / 00:00

O požadavcích zaměstnanců automobilky Škoda mluvil předseda odborů v automobilce Jaroslav Povšík

Automobilka patří se svými mzdami dlouhodobě k platové špičce v Česku. Průměrná mzda přesáhla 42 tisíc korun včetně smluvních zaměstnanců. U tarifních je to 38 500 korun. Dělník má v průměru 33 500 korun. Taková suma se ale řadě zaměstnanců nezdá, jsou v ní totiž započítané i bonusy.

Před budovou vedení automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi demonstrovaly tisíce zaměstnanců za vyšší mzdy | Foto: ČTK

Magdaléna Medková, Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme