Západočeské město Bečov nad Teplou a belgické Florennes spojí partnerská smlouva

Relikviář svatého Maura patří mezi nejvzácnější památky českého státu. Snad každý Západočech ví, že unikátní poklad se nachází v trezorové místnosti Státního hradu a zámku v Bečově nad Teplou. Relikviář pochází z města Florennes, které leží na území dnešní Belgie. Právě proto spolu obě města před mnoha lety navázala vzájemné kontakty. Přátelské vztahy má teď stvrdit oficiální partnerská smlouva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad a zámek Bečov nad Teplou

Hrad a zámek Bečov nad Teplou | Foto: Zdeněk Trnka

Ještě v letošním roce uzavřou oficiální partnerství západočeský Bečov a belgické Florennes. Tedy města, jejichž historii pomyslně spojuje vzácná památka - relikviář svatého Maura.

Památka je v současné době součástí expozice bečovského zámku, kde ho kriminalisté nalezli v roce 1986. Unikátní památku schovali pod podlahu hradní kaple někdejší vlastníci zámeckého areálu. Stalo se tak na sklonku druhé světové války, těsně předtím, než území tehdejší Československa opustili.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spolupráci západočeského Bečova s belgickým Florennes se zajímal redaktor Zdeněk Trnka

Relikviář jako hlavní důvod spolupráce Bečova s Florennes označuje také starostka západočeského města Olga Haláková.

„Asi pět let se stýkáme zejména s historickými skupinami, které tam působí. V této chvíli se zdá, že všechny kontakty a cesty vyvrcholí společným podpisem smlouvy o partnerství mezi oběma městy,“ říká.

Dodává, že zatím s žádným jiným městem Bečov partnerskou smlouvu uzavřenou nemá: „Pouze spolupracujeme se dvěma německými městy v příhraničí. Například při realizaci konkrétních projektů.“

Cestu zástupců Bečova do Belgie plánuje radnice na konec dubna letošního roku. Přesně v termín konání velké výstavy o umění z tamního Valonského regionu.

Zdeněk Trnka, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme