Zápis do příbramských školek ani letos neuspokojí všechny žadatele

V Příbrami se ve čtvrtek konal zápis do všech třinácti mateřských škol. Každoročně zájem rodičů o umístění dětí převyšuje poptávku zhruba o stovku míst. Většina školek proto požádala pro příští rok o navýšení kapacity ve třídách o jedno až čtyři děti. A to i přesto, že město chce letos otevřít dvě nové školky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V mateřské školce Perníková chaloupka bylo u zápisu plno | Foto: Radek Ctibor

„Ptáme se dětí na jméno, kdo umí říct, kolik je mu let, kdo chce, může zazpívat nějakou písničku nebo říct nějakou básničku a nebo říct něco o sobě. Necháváme to na těch dětech, protože je nechceme nějakým způsobem stresovat,“ říká ředitelka mateřské školy Perníková chaloupka Radka Štáhlová, co po jednotlivých dětech ve školce chtějí vědět.

I v letošním roce byl zájem větší než nabídka míst příbramských školek. Jak tento problém školky v Příbrami řeší? „Především mají přednost příbramské děti, a pokud bychom kapacitu školky nenaplnili, tak bychom ji doplnili dětmi z okolních vesnic. Ale to si myslím nenastane,“ uvádí ředitelka mateřské školy 28. října Jaroslava Ševčíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice míst v mateřských školách v Příbrami natáčel Radek Ctibor

Radní pro školství Juraj Molnár z ČSSD ale vidí pomoc ve dvou nových školkách, které by měly letos v Příbrami vzniknout:

„V letošním roce máme ve školkách 439 předškoláků, kteří by v září měli nastoupit do prvních tříd. Ale počítáme, že 15 až 20 procent z nich dostane odklad školní docházky. S otevřením nové školky pro příští rok získáme kolem 470 míst pro předškoláky.“

Podle Molnára ale přesně nejde odhadnout, jak velká poptávka po místech ve školkách je, protože někteří rodiče podávají přihlášku pro dítě do víc školek najednou.

A podle čeho rodiče vlastně školku vybírají? „Já jsem vybírala školku podle toho, kam chodí můj starší syn,“ říká maminka Barbora, která se svou dcerou přišla k zápisu do školky v ulici 28. října.

Stejně volila i maminka Lucie, která přišla se svým dítětem k zápisu do mateřské školy Perníková chaloupka:

„Přihlášku jsem podávala jen na jednu mateřskou školu, protože chceme sem, tady to známe.“

Už teď je jasné, že příbramské školky ani letos neuspokojí všechny zájemce. Děti, které u zápisu neuspěly, ale budou mít šanci dostat se do dvou nových školek, které vznikají v areálu bývalé 8. ZŠ a do kterých se zápis bude konat na přelomu května a června.

Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme