Zápisy do škol na Náchodsku provází boj o prvňáčky

Na Náchodsku se dnes a zítra zapisují děti do prvních tříd. Některé školy se potýkají s malým počtem zájemců. Patří mezi ně i jedna z největších náchodských základních škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápis do první třídy základních škol | Foto: Filip Jandourek

Škola na sídlišti Plhov má problém s malým počtem prvňáčků už několik let. Loni se tam do dvou prvních tříd zapsalo jen 36 dětí, v každé z nich tak nebylo ani 20 žáků.

Pro ředitele Vladimíra Honzů se taková situace prodraží. „Je to složité, protože třídy po 18 dětech, tam se hezky učí, ale z hlediska financí je to složitá záležitost,“ říká Honzů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o zápisech do škol v Náchodě připravila redaktorka ČRo Kristýna Štanderová

Náchodské školky jsou plné, ve městě je ale hned sedm škol a děti všechny první třídy nenaplní.

„A u nás je to ještě specifické tím, že my jsme sídlištní škola, to sídliště zestárlo, mladí lidé tu moc nejsou, takže z tohoto důvodu my máme málo dětí,“ vysvětluje Honzů.

Škola navíc stojí v části města, kde nejsou spádové obce, odkud by prvňáčci přijížděli. „Náchod pobírá děti ze spádových obcí jako je Kramolna,Vysokov, ale v tom našem směru moc spádových obcí není,“ dodává Honzů.

Základní škola na Plhově by letos potřebovala alespoň 40 prvňáčků, ale po loňských a předloňských zkušenostech má její vedení obavy, aby se třídy naplnily.

Kristýna Štanderová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme