Zásobovali odboj výbušninami, gestapo je popravilo. Teď se dočkali pomníku

Klempířský mistr Josef Líkař a rotmistr Václav Řehák vyráběli za druhé světové války výbušniny v dílně, která se stala první větší zbrojovkou domácího odboje. Gestapo je ale nakonec popravilo. Na Bílé Hoře v Praze jim teď byl slavnostně odhalen pomník. Bývalému režimu vadila jejich spolupráce s Josefem Mašínem starším.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení pomníku na počest Josefa Líkaře a Václava Řeháka

Odhalení pomníku na počest Josefa Líkaře a Václava Řeháka | Foto: Filip Jandourek

Pekelné stroje Líkaře a Řeháka měly na svědomí nespočet destrukcí, a to i za hranicemi země. Zničily například německé ministerstvo letectví.

Cukrářství, jak se výrobně výbušnin říkalo, využívali hlavně takzvaní Tři králové, tedy Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek.

„Původně byly v dílně vyráběny speciální kovové kontejnery, které byly vodotěsné a do kterých se ve speciálních naolejovaných a vazelinovaných obalech zbraně ukládaly a pak se ukrývaly,“ vysvětluje původní funkci klempířské dílny historik Eduard Stehlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odhalení pomníku odbojářů se zúčastnila i Alžběta Havlová

„Teprve postupem času došlo k tomu, že dílna začala na základě požadavků zejména podplukovníka Josefa Mašína vyrábět nálože. Tvarově připomínaly například brikety, dokonce se i obalovaly v mouru, a dovnitř se umísťovaly trhaviny, které byly obstarávány částečně z továren, částečně z vojenských skladů a potom byly použity,“ pokračuje.

Nejznámější jsou dva případy - napadení ministerstva letectví v Berlíně a útok na Anhaltské nádraží. „Kde byla briketa přihozena - zřejmě upuštěna z aktovky - mezi brikety ostatní a pak normálně naložena do kamen s důsledkem, který to s sebou nese. Stejným způsobem byl proveden i útok na budovu gestapa v Pečkově paláci v Praze,“ dodává historik.

Odhalení pomníku na počest Josefa Líkaře a Václava Řeháka | Foto: Filip Jandourek

To zároveň dávalo útočníkům čas na to, aby se ukryli, protože k explozi došlo až za několik týdnů nebo dokonce měsíců. Vedle výroby ale Řehák - přezdívaný Fešák - s Líkařem poskytovali Václavu Morávkovi zázemí, byli jeho spolehlivými pobočníky a plně ho ve všem podporovali. I proto oba skončili v roce 1942 na Kobyliské střelnici, kde je gestapo 30. června popravilo. Málo se ví, že zároveň byli příbuzní - švagři. Líkař měl za manželku Fešákovu sestru.

„Šťastnou shodou náhod rodiny postiženy nebyly, i když byly zapojeny v odboji. Došlo k uvěznění gestapem, ale obě dvě rodiny přežily a dožily se konce války,“ uzavírá Stehlík. Připomíná však, že takovýchto málo známých hrdinů druhé světové války má Česká republika stovky, možná i tisíce.

Alžběta Havlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme