Zástupci regionální rady Severozápad zpochybňují audit provedený firmou Deloitte

Auditoři firmy Deloitte zjistili pochybení u všech 35 projektů, které kontrolovali v rámci rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Dotace pozastavila Evropská komise poté, co byl loni v březnu kvůli úplatkům zatčen bývalý ředitel Úřadu regionální rady Severozápad Petr Kušnierz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské dotace. Ilustrační foto

Evropské dotace. Ilustrační foto | Foto: European Commission Audiovisual service

Současný ředitel úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Pavel Markvart označil práci auditorů za neprofesionální a plnou školáckých chyb.

„Důvodem, proč nalezli chyby, je to, že si vzali dokumentaci k jiné výzvě, než k jaké výzvě ten projekt patřil,“ řekl Markvart a pokračoval:

„Nebo tvrdí, že v dokumentaci chybí informace o tom, jakým způsobem budou vyhlášeny veřejné zakázky. Ale každý, kdo nahlédne do informačního systému Benefit – a k tomu měli zaměstnanci společnosti Deloitte příležitost – zjistí, že v té žádosti je podrobně popsáno, jakým způsobem budou vyhlášeny veřejné zakázky, jak budou probíhat a jak budou hodnoceny.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Markvart, Jakub Pánik a Jan Horník diskutovali na Radiožurnálu o problematickém auditu firmy Deloitte

Firma Deloitte nemůže svou práci komentovat, protože je vázána mlčenlivostí. Podle Markvarta však auditoři již připustili, že v něčem může mít regionální rada pravdu, a přislíbili, že v auditní zprávě před její závěrečnou finalizací ještě provedou úpravy a korekce.

Za audit je v konečném stadiu zodpovědný auditní orgán ministerstva financí. Pokud by shledal zprávu společnosti Deloitte za nedostatečnou, musel by zadat nový audit. Podle Markvarta však není jasné, kdo by ho dělal, protože firma Deloitte má s ministerstvem smlouvu, která ji pověřuje prováděním externích auditů.

O nesprávnosti auditu je přesvědčen i zastupitel Karlovarského kraje za ČSSD a člen regionální rady soudržnosti Severozápad Jakub Pánik.

„Auditorská společnost nepostupovala podle zákona o finanční a státní kontrole. Dnes i víme, že na společném jednání auditního orgánu, což je ministerstvo financí, a Deloitte došlo k tomu, že ministerstvo nesouhlasí se spoustou věcí, jak je Deloitte prováděl,“ řekl Pánik.

Horník: Auditoři odhalili "pletichy"

Upozornil také, že Deloitte projekty kontroloval podle současných zákonů a norem, které v letech 2008 – 2010, kdy byly dotace zadávány, ještě vůbec nebyly platné.

Opoziční zastupitel Karlovarského kraje a senátor Jan Horník z hnutí Starostové a nezávislí si ale myslí, že auditoři odhalili „pletichy“, ke kterým docházelo už při výběrových řízeních.

„Od samotného přípravy zadávacího řízení přes jeho průběh až po dokončení nebylo postupováno podle standardních postupů. Karlovarský kraj by měl rozhodnout, aby tyto projekty byly předány Úřadu pro hospodářskou soutěž,“ řekl Horník.

Evropské dotace v projektech Regionálního operačního programu Severozápad
Příjemci dotací už dostali 5,7 miliardy korun
Na další dotace kvůli jejich pozastavení čekají
Jde například o 84 milionů korun za rekonstrukci muzea nebo 53 milionů za obnovu Městských sadů v Ústí nad Labem
Úřad regionální rady Severozápad odhaduje, že celkově se jedná o stovky milionů korun, na které ještě čeká

Dodal, že podle něj není možné, aby se auditoři mýlili ve sto procentech případů. Za největší problém považuje, že případné „vratky“ budou muset být v budoucnu hrazeny z rozpočtu krajů.

Ministerstvo financí se k auditu podle náměstka ministra Jana Gregora zatím nevyjádří. „Protože zatím probíhají jednání k jednotlivým nálezům a doporučením, mohou pouze potvrdit, že máme termín z Evropské komise, aby tato zpráva byla zfinalizována do 18. května.“

Zpráva ministerstva financí ale není pro Evropskou komisi poslední tečkou. „Následně by měla proběhnout auditní mise ze strany Evropské komise přímo u nás na našem operačním programu. Domnívám se, že přezkum ze strany Evropské komise bude zaměřen spíš na ty největší rozpory mezi našimi tvrzeními a tvrzeními auditu,“ vysvětlil Pavel Markvart.

Markvart: Krajní možností je zrušení programu

Teprve pak Evropská komise rozhodne, jestli České republice obnoví proplácení dotací a případně v jaké míře. Nezastavily se totiž ani další, auditem nekontrolované projekty - ty jsou zatím proplácené ze státního rozpočtu. Podle Pavla Markvarta je krajní možností zrušení operačního programu Severozápad, kde jsou nyní schválené dotace ve výši 16 miliard korun.

„To znamená, že by se musely vrátit všechny prostředky pro tento program, které tam byly určeny. Tedy i ty prostředky, které byly proplaceny na projektech, kde žádná chyba evidována není a nebyla. A stát by asi prostřednictvím ministerstva financí požadoval, aby se tyto prostředky nějakým způsobem vrátily do státního rozpočtu, zřejmě by je požadoval po těch příjemcích,“ dodal Markvart.

Gabriela Hauptvogelová, Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme