Zastupitelé Českých Budějovic určili nové povinnosti majitelů psů

Vyhlášku o pravidlech pohybu psů na veřejných prostranstvích schválili bez dlouhých diskuzí zastupitelé Českých Budějovic. Nově v ní vymezili například povinnosti majitelů, kteří se svými psy chodí na smíšené stezky pro pěší a cyklisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psi (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Shannon Pifko

Změnu zdůvodnil českobudějovický primátor Juraj Thoma (HOPB):

“Tam se stanovuje, že pes musí být trvale na vodítku a délka toho vodítka nemá být delší než jeden metr. Není to, s prominutím, buzerace, ale jde o to, že každý, kdo jezdí po cyklostezkách, si dovede představit, co dokáže udělat pejsek, který vám na 5metrovém samonavíjecím vodítku, který vám přeběhne před kolem, a může způsobit velikou škodu. Druhá věc je, že se nově vymezují úseky, kde je majitel povinen mít psa trvale na vodítku.“

K tradičním místům, jako je park Na Sadech, přibyl například rekonstruovaný park Háječek. Nové možnosti pro evidenci psů budou podle primátora Thomy souviset s obecně závaznou vyhláškou o místních poplatcích.

Majitelé očipovaných psů budou zvýhodněni

Očipovaní a městem České Budějovice evidovaní psi ušetří majitelům peněženky. Jejich zvýhodnění slibuje českobudějovický primátor Juraj Thoma:

štěně | Foto: Jan Rosenauer

„Každý, kdo se rozhodne využít klasickou psí známku, si pro ni bude muset každý rok dojít na radnici a dostane ji oproti zaplacení poplatků za psa. Ten důvod, proč jsou zvýhodněni majitelé čipovaných a tetovaných psů, je jasný.“

„Samozřejmě tetovaný nebo čipovaný pes je mnohem lépe identifikovatelný a dohledatelný. Ale na druhou stranu jsme chtěli dát vlastníkům psů možnost, ať se sami rozhodnou, kterou variantu preferují. Město preferuje čipování nebo evidenci prostřednictvím tetování,“ uvedl Thoma.

Magistrát se chystá zveřejnit souhrnné informace se zásadními povinnostmi i právy majitelů psů pro jejich snazší orientaci. Vyhláška o místních poplatcích bude v Českých Budějovicích platná od prvního ledna příštího roku.

Václav Malina, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme