Zastupitelé Dobronína o pomníku Němcům nerozhodli

Zastupitelé obce Dobronín na Jihlavsku na dnešním jednáni nerozhodli o tom, zda bude na místním hřbitově vybudován pomník Němcům, kteří byli v obci údajně zavražděni na konci 2. světové války. Vedení obce se záležitostí bude zabývat opět 21. března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové | Foto: zdroj: ČT24

Žádost o zřízení pomníku v Dobroníně poslal vedení obce jménem pozůstalých německý občan Johann Niebler. Je v ní i popis, jak by měl vypadat. Jde o zhruba metr a půl vysoký žulový kříž se jmény obětí. Ve společném hrobě u něj by měly být umístěny ostatky, které archeologové vykopali.

Podle dnešního vyjádření zastupitelů podmínky hřbitovního řádu neumožňují metr a půl vysoký žulový kříž na hřbitově umístit. Uložili proto starostovi obce, aby Johanna Nieblera o tom informoval.

Ostatky těl nalezli kriminalisté a antropologové loni v létě na louce Budínka nedaleko Dobronína. Podle svědectví by tam měli být pochováni němečtí obyvatelé určení k odsunu, které údajně v květnu 1945 ubili tamní Češi. To antropologové nepotvrdili, příčina smrti je stále nejasná.

Katka Brezovská, Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme