Zastupitelé dvou krajů rozhodnou o budoucnosti programu Severozápad

O tom, jestli zaplatí za chyby v dotačním programu Severozápad celkem přes dvě a půl miliardy korun, budou dnes rozhodovat zastupitelé Ústeckého a Karlovarského kraje. Vláda uhrazení peněz odmítla. Pokud kraje nezaplatí, hrozí zastavení programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V sídle Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem zasahovala policie | Zdroj: ČTK

Do problémů se tak mohou dostat obce i firmy, kterým za už uskutečněné projekty nebyla dotace ještě vyplacena.

Zubrnice na Ústecku se rozhodly svou obec více propagovat. Vymysleli tam projekt za tři a půl milionu korun, z toho má obec zaplatit jen půl milionu. Dotace ale nepřicházejí. Nyní čekají na více než milion korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti dotačního programu Severozápad mluvila Gabriela Hauptvogelová

Na situaci, kdy by peníze neměly přijít, starosta Tomáš Pernekr z ODS nechce myslet:

„Nad tím ani nepřemýšlím. Jestliže by se něco takového stalo, tak by to celou obec položilo.“

„Takže krach?,“ ptá se reportérka.

„Ve své podstatě ano.“

„Vy jste si brali úvěr, abyste to mohli předfinancovat?“

„Ne. Měli jsme našetřené peníze a právě o ně bychom asi přišli,“ říká Pernekr. „Jestli by ten program nebyl obnoven, tak bychom to museli utnout v půlce. A brát si kvůli tomu úvěr nemá logiku. Proto jsme žádali o evropské peníze, abychom do toho nemuseli investovat velkou část obecních peněz.“

Obce, města i firmy momentálně čekají na proplacení zhruba čtyř miliard korun. Ty ale nedostanou, pokud Severozápad skončí. A právě to hrozí.

Zatímco v Karlovarském kraji se zastupitelé kloní k přijetí vládní půjčky a zaplacení, v Ústeckém kraji je situace opačná, řekl komunistický hejtman Oldřich Bubeníček:

„Bude asi většinou hlasů odmítnuto platit, protože k tomu nemáme žádný papír, lidově řečeno. A jedná se také o to, že bychom výboru nebo úřadu ROPu dávali v podstatě dar, což si myslím, že by bylo i špatné hospodaření s krajskými prostředky.“

V Karlovarském kraji je podle nejnovějších informací většina politiků je pro uhrazení korekce a tím obnovení ROPu Severozápad.

Někteří zastupitelé prý cítí zodpovědnost za žadatele regionu. Některým městům jde opravdu o mnohamiliónové dotace na různé projekty. Důležité při rozhodování ohledně platby korekce ale je, jaké podmínky budou nastaveny.

Jestli uhrazené peníze poputují zpět do operačního programu a otázkou také zůstává nastavení případných splátek.

Gabriela Hauptvogelová, Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme