Zastupitelé Frenštátu rozhodnou, jak rozdělí peníze pro oběti tragédie

Téměř 20 milionů korun nastřádali dárci během jednoho měsíce a několika dní na speciální konto. Sumu dostanou rodiny, které přežily únorovou tragédii ve Frenštátě pod Radhoštěm. Kvůli výbuchu plynu v paneláku přišly nejen o své blízké, ale i střechu nad hlavou. Za darované peníze si proto budou moci pořídit nové bydlení. O tom, jak částku rozdělit, budou dnes hlasovat tamní zastupitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za oběti výbuchu paneláku ve Frenštátě pod Radhoštěm se konala na náměstí ekumenická bohoslužba | Zdroj: ČTK

„Cokoliv - oblečení, jídlo, peníze. Není problém.“ To jsou více než měsíc stará slova Petra Hrubeše.

Na radnici přišel s nabídkou pomoci mezi prvními. Ještě v den tragédie. „Myslím si, že ti lidé si to zaslouží,“ řekl tehdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Frenštátě pod Radhoštěm natáčela Jana Jeckelová

Od té doby ho následovalo téměř 12 tisíc dárců nejen z Česka.

„Můžou přispívat buď do pokladničky, která je na recepci, nebo mohou nosit peníze do pokladny, posílat na účet i vkládat v hotovosti,“ vysvětluje Ivana Obšilová z frenštátské radnice, která rekordní částku denně přepočítává.

Právě dnes se nad ní sejdou zastupitelé. „Peníze jsou prioritně určeny na bydlení. Určitě budou nejdříve schválena pravidla a teprve potom začneme s vyplácením,“ popisuje starostka Zdeňka Leščišinová z nezávislého sdružení.

Finanční sbírka tím ale nekončí. Lidé do ní budou moci přispívat i poté, co radnice peníze rozdělí. Ukončit ji předběžně plánuje až rok po tragédii.

Trosky panelového domu ve Frenštátě po výbuchu plynu | Foto: ČTK

Jana Jeckelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme