Zastupitelé Janovic nad Úhlavou projednají doplatky na bydlení. Požádalo o ně 30 lidí

O střechu nad hlavou mohou přijít v Česku tisíce lidí. Důvodem je nesouhlas některých obcí s doplatkem na bydlení. Na problém upozorňuje Legislativní rada vlády. Dávky už zamítli například v Ostravě a v Bohumíně. Dnes o nich budou hlasovat zastupitelé v Janovicích nad Úhlavou na Plzeňsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina Brunclíkových z jihlavské ubytovny | Foto: Olga Štrejbarová

Podle novely o hmotné nouzi pro doplatek na bydlení platí od května jiná pravidla.

„Každá ubytovna musí mít kolaudaci, schválený provozní řád a podmínky od hygieny. Obec navíc musí udělit souhlas s vyplácením dávek,“ popisuje Dalibor Hapl z organizace Člověk v tísni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bez dávek na bydlení mohou rodiny po celé České republice přijít o domov. V Janovicích nad Úhlavou natáčela Martina Klímová

Negativní dopad novely zákona by podle něj mohly pocítit minimálně stovky obyvatel Plzeňského kraje.

„Pokud ubytovna nesplní dané podmínky, lidé se ocitnou v nepříznivé situaci, protože nedostanou sociální dávku a ubytovatel po nich bude chtít nájemné. Z toho vyplývá, že jsou velmi ohroženi ztrátou bydlení.“

Zatímco většina obcí dává lidem souhlas bez problémů, jiné zatím váhají. Například v Janovicích nad Úhlavou se netají tím, že někteří lidé z ubytoven dělají problémy.

„Jsou tady trvalé problémy s krádežemi a porušováním obecně závazných vyhlášek. Museli jsme proto najmout bezpečnostní službu, která nás stojí víc než půl milionu ročně,“ říká nezávislý starosta Michal Linhart.

O doplatku na bydlení pro 30 lidí dnes bude rozhodovat janovické zastupitelstvo. Kvůli problému, který se v Česku rozrůstá, už také Legislativní rada vlády doporučila změnit zákon.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme