Zastupitelé odvolali starostu Chebu obviněného v kauze ROP Severozápad. Pro byla opozice i ANO

Zastupitelé Chebu odvolali starostu Petra Navrátila (zvolen za ČSSD), obviněného v kauze ROP Severozápad. Pro odvolání byla opozice i koaliční hnutí ANO. Podle navrhovatelů by v čele města neměl stát stíhaný starosta. ČSSD ale nemá náhradníka na funkci starosty a křehce sestavená koalice tak bude muset vyjednat novou podobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Chebu Petr Navrátil | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Odvolání navrhovala opozice už v lednu, tehdy ale opozice neměla při jednání všechny své členy. Navrátil už tehdy konstatoval, že se necítí být vinen a že se obvinění netýká chodu města. Své členství v ČSSD pozastavil už na přelomu roku. Proto výzvu k odstoupení odmítl. Návrh na jeho odvolání ve čtvrtek získal většinu s pomocí pěti hlasů koaliční ANO.

„Návrh je v souvislosti s obviněním v kauze ROP Severozápad. Ale starosta mě nepřesvědčil, že by byl schopen plnit funkci starosty dobře," řekla Gabriela Licková (Koalice pro Cheb), která odvolání navrhla.

Vydání bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka do Česka se protahuje, frankfurtský soud mu prodloužil vazbu

Číst článek

Vladimír Hartmann (ČSSD) prohlásil, že jde o krok vedle. „Není nic prokázáno. Věříme, že starosta neudělal nic takového, za co by měl být odsouzen. Ani nevíme, z čeho byl obviněn, státní zastupitelství to nezveřejnilo a obvinění musí zachovat mlčenlivost," uvedl Hartmann.

Odvolání nepodpořila ODS ani KSČM. Podle místostarosty Pavla Hojdy (KSČM) by zastánci odvolání starosty měli mít plán, jak bude vedení města dál fungovat. „Jaké představy má opozice, jak to chce řešit?," ptal se řečnicky. I Jan Svoboda z ODS soudí, že je třeba rychle najít řešení.

„Hnutí ANO od začátku říkalo, že nechce rozbít koalici, ale chtěli jsme po ČSSD, aby nám dala jméno jiného starosty. Ale sociální demokracie žádné jméno nenavrhla. Osobně si myslíme, že ČSSD má lidi, kteří by to mohli dělat," míní Daniela Seifertová (ANO).

V kauze ROP Severozápad obivněno 24 lidí

Teoreticky by novým starostou mohl být i zástupce ANO nebo KSČM. Komunistického starostu by ale těžko podpořili zastupitelé ODS.

V Chebu je koalice ve třicetičlenném zastupitelstvu složená z ČSSD, ANO a KSČM (každá s pěti zastupiteli). Má ale i tichou podporu ODS.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Z Karlovarského kraje jde o politiky, ale i bývalého zastupujícího ředitele úřadu ROP Severozápad. Část z nich byla hodnotiteli projektů, někteří i členové regionální rady ROP Severozápad.

Operační program podpořil 536 projektů částkou 19,4 miliardy korun. Škoda podle některých informací dosáhla 13,9 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme